• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan slobode medija

Svetski dan slobode medija 3.maj koji je ove godine posvećen bezbednosti novinara, u Srbiji će biti obeležen akcijom "Pet minuta gromoglasne tišine".

Svetski dan slobode medija, 3. maj, ove godine je posvećen bezbednosti novinara, a u Srbiji je obeležen akcijom "Pet minuta gromoglasne tišine".

Udruženje novinara Srbije (UNS) je kod spomenika Čitaocu novina u Beogradu obeležilo Dan slobode medija i ukazalo na probleme sa kojima se suočavaju predstavnici "sedme sile".

Predsednik UNS Nino Brajović rekao je da u poslednjih godinu dana u Srbiji bilo 25 ozbiljnih napada i pretnji novinarima koji su ostali nekažnjeni, te podsetio je da ta novinarska organizacija već pet godina traži da budu pronadjeni ubica i nalogodavci ubistva novinara Slavka Ćuruvije i Milana Pantića i rasvetljene okolnosti smrti Dade Vujasinović.

Brajović je istakao da stoga nije čudo da "ti isti ili neki drugi zločinci danas pokušavaju da likvidiraju novinara Vremena Dejana Anastasijevića" i dodao da policija, i pored brojnih svedoka, još nije pronašla ni napadače na novinare "Glasa javnosti" i "Kurira".

Proglas UNS-a pročitala je predsednica Sindikata novinara Srbije (SNS) Dragana Čabarkapa i u njemu se traže i izmene zakona koje bi omogućile da se napad na novinara kvalifikuje kao napad na službeno lice. U proglasu se takodje ukazuje i na socijalne probleme novinara i od države zahteva da "pomogne da sindikati u medijima i poslodavci zaključe granski kolektivni ugovor".

Inače, hrvatski TV novinar Denis Latin, kome je UNS dodelio nagradu, nije prisustvovao skupu niti primio nagradu. KLIKNITE i pročitajte o tome.

Večeras će i NUNS povodom Dana slobode medija u saradnji sa Ambasadom SAD u Beogradu dodeliti nagradu za istraživačko novinarstvo. Proglas NUNS-a posvećen je slobodi štampe, kao okosnici demokratije, neophodnosti da se ona osvoji pošto se, "kao ni druge slobode, ne poklanja" i podložnosti javnosti i samih novinara na napade na slobodu štampe.

U proglasu NUNS-a i sindikata medija "Nezavisnost" pod nazivom "Dugo čekanje slobode" podseća se da je Srbija prošla nekoliko faza ataka na slobodu štampe i da je njeno gušenje uvek služilo istoj svrsi - da oslobadja vlast bilo kakve odgovornosti pred narodom, a narod je onemogućavalo da sazna svoju moć. Dodaje se da su mehanizmi uskraćivanja slobode štampe uvek bili prilično primitivni i da donose nesagledive posledice.

Srbija je sedma u Evropi, a 13. u svetu po broju ubijenih novinara u mirnodopskim uslovima.

Medjunarodni institut za štampu (IPI) iz Beča je saopštio da je u Srbiji u poslednjih deset godina stradalo 30 zaposlenih u medijima.

Nevladina organizacija "Fridom haus" ocenila je u svom godišnjem izveštaju da Srbija spada u grupu zemalja čiji su mediji "delimično slobodni".

Svetski dan slobode medija ustanovljen je 3. maja 1991. kada je na konferenciji UN u namibijskom gradu Vindhuku usvojena Deklaracija o slobodi medija koja je cenzuru proglasila grubim kršenjem ljudskih prava.


Centralna proslava koju organizuje UNESCO održava se u gradu Medejin u Kolumbiji.

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image