• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NIS čeka dozvolu Vlade za Montenegrobonus

Naftna industrija Srbije (NIS) želi da kupi Montenegrobonus, ali čeka saglasnost Vlade Srbije da učestvuje na tenderu za prodaju crnogorske naftne kompanije, objavljeno je u Podgorici.

Naftna industrija Srbije (NIS) želi da kupi Montenegrobonus, ali čeka saglasnost Vlade Srbije da učestvuje na tenderu za prodaju crnogorske naftne kompanije, objavljeno je u Podgorici.

NIS je veoma je zainteresovan za kupovinu crnogorske državne naftne kompanije, ali joj je za to potrebna saglasnost srpske Vlade, odnosno resornog ministarstva, jer je država Srbija još jedini vlasnik njenog kapitala.

Rok za dostavljanje ponuda za kupovinu Montenegrobonusa otvoren je do 22. maja.
Generalni direktor NIS-a Srdjan Bošnjaković rekao je da bi eventualnom kupovinom Montenegrobonusa kompanija finansijski ojačala, što bi dodatno podiglo tržišnu vrednost kompanije pred predstojeću privatizaciju.

Uz to realizacijom te finansijske akvizicije povećao bi se i strateški značaj NIS-a u regionu. Bošnjaković je kazao da kompanija vidi veliku šansu u širenju na tršište Balkana koje bi se zbog slabog ulaganja u rafinerije već 2012. moglo suočiti sa deficitom naftnih derivata.

Biznis plan NIS-a predvidja ulaganja 400 miliona evra u naredne tri godine, što će omogućiti da prerada sirove nafte dostigne 6,5 miliona tona godišnje.

Analitičari u NIS-u smatraju da bi zajedno sa hrvatskom kompanijom INA ostvario najveću stratešku prednost s obzirom na to da su teritorijalno povezani.

Tenderom objavljenim 7. aprila, predvidjeno je osnivanje zajedničkog preduzeća za distribuciju naftinih derivata i izgradnju benzinskih pumpi u kome bi Montenegrobonus i izabrani strateški partner imali jednake udele.

Sedište te firme bilo bi na Cetinju. Planirano je da se novoosnovano preduzeće bavi akvizicijom, gradnjom, eksploatacijom i poslovima maloprodaje što pored benzinskih stanica podrazumeva i skladišta nafte i naftnih proizvoda, terminale za ukrcaj i iskrcaj, gasovode.

Državna kompanija Montenegrobonus osnovana je posle prodaje kororskog "Jugopetrola" i vlasnik je naftnih i skladišta rasutog materijala u nekoliko crnogorskih gradova.

Za istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju i privatizaciju Montenegrobonusa do sada su interesovanje iskazale hrvatska INA, grčki Hellenic, slovenački Petrol, madjarski MOL, ruski Lukoil i kanadski Bankers Petroleum. Zainteresovane su i kompanije iz Kazahstana, Azerbejdzana, Velike Britanije, Nemačke, grupa grčkih bankara i industrijalaca.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image