• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi akt UN o klimatskim promenama

Svet poseduje tehnologiju i novac za ograničavanje globalnog zagrevanja koje može imati katastrofalne posledice, ali mora reagovati odmah kako bi se smanjio štetan uticaj emisije gasova s efektom staklene bašte, zaključak je četvorodnevnog skupa o klimatskim promenama, koji je danas završen u Bangkoku.

Svet poseduje tehnologiju i novac za ograničavanje globalnog zagrevanja koje može imati katastrofalne posledice, ali mora reagovati odmah kako bi se smanjio štetan uticaj emisije gasova s efektom staklene bašte, zaključak je četvorodnevnog skupa o klimatskim promenama, koji je danas završen u Bangkoku.

Neodložno korišćenje što većih količina biogoriva i obnovljivih energetskih izvora, povećanje energetske efikasnosti i druge mere mogu ublažiti svetske nedaće, navedeno je u izveštaju koji su usvojili predstavnici vlada više od 120 zemalja na konferenciji u glavnom gradu Tajlanda.

Delegati su, medjutim, po završetu sastanka izjavili da upozorenja naučnika ne nailaze na razumevanje političara, pre svega iz Kine i drugih zemalja u razvoju, koji su tražili povećanje donje granice predloženog raspona koncentracije ugljen-dioksida u atmosferi pre preduzimanja bilo kakve akcije. Delegati Kine su ukazali da bi oštrije restrikcije mogle usporiti spektakularan rast njene privrede.

U izveštaju panela Ujedinjenih nacija navedeno je da svet treba da smanji godišnju emisiju ugljen-
dioksida za 50 do 85 odsto do 2050. kako bi se globalno zagrevanje držalo pod kontrolom
.

Takodje je ukazano da bi troškovi za sprovodjenje mera za ograničenje rasta temperatura u granici od dva stepena Celzijusa u odnosu na nivo iz predindustrijskog doba iznosili 0,12 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda.

Prema parcijalnoj verziji završnog dokumenta do koje je došla agencija AP, kineski zahtevi nisu pomenuti u izveštaju, a Kina i druge zemlje u razvoju su na kraju prihvatile kompromisno rešenje po svim važnim pitanjima.

Delegati su izrazili zadovoljstvo usvojenim izveštajem čija je poruka da se nešto mora neodložno preduzeti.

Ovaj izveštaj je prihvaćen pošto je ranije ove godine upozoreno da nekontrolisane emisije štetnih gasova mogu podići globalnu temperaturu za čak šest stepeni Celzijusa do 2100. godine, što bi dovelo do porastanivoa svetskog okeana, uništenja velikog broja živih vrsta, ekonomskog pustošenja u tropskim regionima i masovne migracije stanovništva.

Sadašnji napori imaju za cilj da ograniče povećanje temperature na dva stepena Celzijusa, ali bi čak i takav rast mogao izazvatinestašicu vode za dve milijarde ljudi do 2050. godinei iščezavanje 20 do 30 odsto živih vrsta na svetu, ukazao je panel.

Nacrtom izveštaja je predvidjeno da svet ograniči koncentaciju štetnih gasova na 445 do 650 čestica na milion, ali je Kina tražila povećanje donje granice iz straha da bi predloženo ograničenje moglo naškoditi njenoj privredi koja je u ekspanziji.

Kina je suočena sa sve većim medjunarodnim pritiskom jer rast njene privrede, koji je u prvom tromesečju iznosio 11,1 odsto, rezultira sve većim emisijama gasova s efektom staklene bašte.

Peking je na ovom sastanku nastojao da u izveštaj bude uneta jasna optužba protiv vodećih industrijalizovanih zemalja u Severnoj Americi i Evropi za globalno otopljavanje i da se one proglaseodgovornima za rešavanje tog problema, a ne zemlje u usponu.

Mada puna verzija finalnog izveštaja još nije bila dostupna po okončanju sastanka, delegati su ukazali da je uglavnom prihvaćena verzija nacrta u kojoj je navedeno da emisije gasova s efektom staklene bašte mogu biti smanjene u odnosu na sadašnji nivo ako se svet preorijentiše sa goriva koja ispuštaju mnogo ugljenika, kao što je ugalj, na efikasnije energente i u znatnoj meri smanji uništavanje šuma.

Ekološke grupacije su ukazale da izveštaj govori da je svet u stanju da povede bitku protiv globalnog zagrevanja i da to treba da učini odmah.

Zemlje sveta sada treba da iskoriste ovaj podstrek i da donesu odluku o konkretnim potezima na samitu grupacije osam najrazvijenih nacija koji se održava u junu u Nemačkoj i na samitu UN o klimi na Baliju, u Indoneziji, u decembru ove godine, ukazali su ekolozi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image