"Nivo Dunava je jutros u 7.00 sati iznosio 490 centimetara i u odnosnu na prethodnih 24 sata je povećan za 53 centimetara", rekla je Tanjugu hidrolog Republičkog hidrometeorloškog zavoda Jelena Jerinić.

Ona je navela da je vodostaj Dunava u 12.00 sati iznosio 501 centimetar i da je za jedan centimetar prešao kotu redovne odbrane od poplava dodavši da je nivo te reke od Bezdana do Slankamena u porastu.

Jerinić je objasnila i da se vanredna odbrana od poplava proglašava kada nivo Dunava pređe 700 centimetara dodavši da je prognozirano da će vodostaji te reke u narednih sedam dana biti u porastu.

Prevazilaženjem granica redovne odbrane od poplava na Dunavu, kod Apatina se očekuje sutra, a kod Bogojeva u četvrtak, 8. juna.

Po prognizi RHMZ, porast Dunava iznad granice redovne odbrane od poplava se kod Bačke Palanke, Slankamena i Novog Sada očekuje između 7. i 8. juna "sa tendencijom daljeg porasta do 12. juna".

Zbog porasta nivoa Dunava nije ugrožen Beograd, a Javno komunalno preduzeće "Beogradvode" je saopštilo danas da preduzima sve mere predostrožnosti.

Zahvaljujući redovnom održavanju, brizi o nasipima i svim uočenim kritičnim tačkama odbrane od poplava, kao i svakodnevnom angažovanju ljudstva i mehanizacije na saniranju i prevenciji problema, danas Beograd ne mora da strahuje pred vodenim naletima, navelo je to preduzeće.

Vodostaj Dunava u Beogradu iznosi 424, a u prethodnih 24 sata porastao je za pet centimetara, navodi se u saopštenju i dodaje da se, prema prognozama, u narednih pet dana očekuje rast nivoa Dunava i Save za još pola metra.

Dostizanje granice redovne odbrane od poplava najavljeno je za narednu nedelju kada će vrh poplavnog talasa stići u Beograd, dodaje se u saopštenju.

Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine" saopštilo je da se vrh vodenog talasa kod Bezdana očekuje za nekoliko dana.

"Na vodomeru kod Novog Sada jutros je izmereno 385 centimetara, granica za redovnu odbranu od poplava je 450 centimetara, dok se uvođenje vanredne obrane, koja se proglašava pri vodostaju od 700 centimetara, na području

Novog Sada, za sada se ne očekuje", kaže se u saopštenju u kome se ističe da bi prema prognozama Republičkoh hidrometereološkog zavoda maksimalni vodostaj kod Novog Sada trebalo bi da bude oko 600 centimetara.

Iz JVP "Vode Vojvodine" naglašavaju da sva vodoprivredna preduzeća na terenu spremno dočekuju najavljeni poplavni talas, te da pri ovim vodostajima branjeno područje ne bi trebalo da bude ugroženo, ali da će, kako stoji u saopštenju, "problema biti u nebranjenom delu, odnosno u vikend naseljima izgrađenim u koritu Dunava".

Zamenik načelnika Sektora MUP-a za vanredne situacije Djorđe Babić prethodno je izjavio Tanjugu da su nadležne ekipe stalno na terenu i predlažu preduzimanje odgovarajućih mera zbog povećanja vodostaja Dunava.

"Naše ekipe i ekipe javnih vodoprivrednih preduzeća su stalno na terenu, obilaze teren i predlažu preduzimanje mera iz svoje nadležnosti", rekao je Babić.

Već su zakazane sednice Pokrajinskog štaba za vanredne situacije i Gradskog štaba za vanredne situacije Novi Sad, kojima je dat nalog da obiđu potencijalna mesta koja mogu biti ugrožena visokim vodostajem u slivu Dunava, istakao je Babić.

"To se uglavnom odnosi na ona naselja i mesta koja su u nebranjenom delu, znači ona naselja koja su izgrađena u koritu reke Dunav bespravno", objasnio je Babić.

On je rekao da se očekuje da bi moglo biti problema u opštini Beočin, na rubnim naseljima, u blizini Dunava i u koritu te reke, odnosno naseljima koja su izgrađena u koritu Dunava bespravno od Apatina do Smedereva.

Babić je istakao da je dat nalog da se upozore stanovnici tih naselja da preduzmu sve potrebne mere i ukoliko bude potrebno, da se izvrši evakuacija.

Prema njegovim rečima, za sada se ne očekuju problemi od bujičnih poplava, ali će sve zavisiti od količine padavina od mesta do mesta.

Babić je rekao da se ne očekuju veće količine padavina u Srbiji narednih dana, ali da će se pratiti prognoza i preduzimati aktivnosti i da su ekipe spremne da reaguju u slučaju potrebe.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić rekao je da se u Srbiji očekuje porast vodostaja u narednih desetak dana.

"Najverovatnije nećemo imati poplave poput onih u Češkoj, Austriji i Nemačkoj, ali to nikako ne znači za bilo koji državni organ da u narednih desetak dana ima mesta za opuštanje", kazao je Marić.

Dodao je da se nadležne službe pripremaju kako bi se u Srbiji sprečile poplave koje su zahvatile Evropu i poručio da država ne sme da štedi na prevenciji i zaštiti od vanrednih situacija čiji se budžet, kako kaže, smanjuje iz godine u godinu.

On je objasnio da zaštita od poplava i drugih vanrednih situacija ne može da se obavlja na način na koji bi građani želeli zbog nedovoljno novca koji se izdvaja za tu oblast.

"Budžet za ove namene se smanjuje od 2006. i služi da bi se pokrili troškovi od prethodne godine. Prošle godine nam je obećano deset miliona evra i sada čekamo politički dogovor da vidimo da li će taj novac ostati u našoj kasi", rekao je Marić gostujući na RTS.

On je dodao da postoji mogućnost da u budžet Sektora za vanredne situacije ne bude uplaćen i izrazio nadu da će ključni "akteri imati dovoljno svesti da je ovo jedan od poslova na kojem ne bi trebalo da se štedi".

"To je stvar koja sistemski mora da se reši, a ne od sezone do sezone", zaključio je Marić.


(agencije/MONDO, foto: AP Photo/MTI,Tibor Illyes/Tanjug)