• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

To je avantura: Jedrilicom od Bara do Tokija

Beograđani Dušan Lazarević i Maja Đorđević planiraju da krenu sa 17 metara dugom jedrilicom od Bara do Tokija. Oni bi trebalo da zaplove krajem nedelje, a planiraju da dođu u Tokijo u leto 2014. godine.

Dušan je diplomirani pravnik ali, kako je rekao, ni sekunde nije proveo u svojoj struci, već živi i radi kao skiper od 2000. godine

Plan je od Bara do Tokija za 365 dana, preko Atlantika i Tihog okeana pod jedrima!

Na put dug dvadesetak hiljada milja otisnuće se iz barske marine krajem ove sedmice na 17 metara dugoj jedrilici "Velvet moon ", koja vije crnogorski barjak, pišu "Vijesti.me ".

Vlasnik broda, Južnoafrikanac, preselio se u Japan, pa je poželeo da i brod preseli tamo.

Tako je sa Dušanom i Majom dogovorio put koji će biti mnogo više od obične isporuke broda.

Skiper Dušan istakao je da im je cilj da u Tokio stignu u leto 2014, "jer se jedrilicom ne žuri".

"Ona ide na vetar, a zna se kad i koji vetrovi duvaju po svetu i te zakone prirode morate da ispoštujete. Na jedra se ne može kad hoćeš. Zna se kad se prelazi Atlantik - krajem novembra, kada se završi sezona uragana. Do tada ćemo da obiđemo celi Mediteran, a zimi Karibe, da bismo na proleće kroz Panamski kanal krenuli za Japan. Ruta nije ni najbliža ni najbrža, ali jeste najlepša. Imamo poverenje u ovaj brod", ispričao je skiper "Velvet moona".

Jedrilica je u Južnoj Africi napravljena kao klasičan "blue water cruiser ".

Može da tuče okean, što je i dokazala dolaskom do Bara preko Brazila 2010, odmah nakon što je porinuta.

Površina jedara je 180 kvadratnih metara, jarbol je visok 25 metara, deplasman 28 tona.

Put je radi smanjenja troškova zamišljen tako da stalno primaju goste, počev od grčkog arhipelaga.

Prelazak Atlantika "rezervisan" je za one hrabrije, sa malo nautičkog iskustva, da se oprobaju u jedrenju van malih mora.

"Biće to i prilika i da nekoga naučim starim vidovima navigacije. Iako brod ima svu moguću elektroniku, želimo da održimo u životu stare pomorske veštine ", kazao je Dušan.

On je diplomirani pravnik ali, kako je rekao, ni sekund nije proveo u svojoj struci, već živi i radi kao skiper od početka veka.

Maja je dramaturgiju diplomirala na Sorboni.

Osim prema moru, dele i ljubav prema umetnosti, što putu udara poseban pečat.

“Čega god se uhvatimo to moramo da uradimo kreativno, pa ćemo i ovaj put koji će biti opisivan na našem veb sajtu www.sailvelvetmoon.com. Da bi došao od jedne do druge tačke pomoću vetra, čovek na moru mora da proba različite strategije, da se ponaša drugačije na različitim mestima. Tako i mi umetnici moramo da se prilagođavamo dok nas gura prirodna sila”, rekla je Maja.

Tokom dugogodišnjeg boravka u Francuskoj Maja je režirala spotove, bila asistent režije predstava, spremala performanse, a sa Dušanom je radila instalacije i reklame.

Zato se u brodski bunker ne krcaju samo hrana i piće, već i fotoaparati, kamere, laptopovi...

Njih dvoje, osim fotografije i veb-dizajna, rade i intarzije, šiju kožu, a kako su i njihovi gosti na brodu uglavnom srodne umetničke duše, do kraja plovidbe treba očekivati da svi zajedno naprave jedinstvenu multimedijalnu izložbu.

Dušan je istakao da je zbog porodične kuće u Kručama faktički u Baru "i prohodao, i proplivao, i proronio“, a prve veštine jedrenja od malih nogu je sticao na Dunavu.

"Mene je ljubav pokrenula na ovo", dodala je Maja.

Da talasi lakše padnu spremni su gigabajti i gigabajti raznorazne muzike - očekuje se da deo muzičke atmosfere kreiraju i sami domaćini, jer je Dušan pijanista, a Maja svira violinu.

Iz razumljivih razloga klavir je ostao kući, a ni violina nije na spisku brodskog inventara, jer je plan da u svakoj zemlji u koju uplove kupe tamošnje tipične male instrumente i da nauče da ih sviraju do sledeće luke.

A šta kad konačno doplove do Tokija?

“Najradije bi opet nazad brodom. Ali, prvo treba da ostanemo neko vreme u Japanu, prema dogovoru sa vlasnikom broda koji je već ugovorio čarter ture ’Velvet moona’ u tokijskom zalivu. Naravno, mi ćemo biti skiperi”, kazali su Dušan i Maja, a pišu “Vijesti.me“.

(MONDO, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ArsA

uu covece koja sreca za njih.. sto mene ne zakaci neka slicna sreca.. :-D

Joker

А ја прочитао од Барија до Токија. :)

djura

Bilo bi lepo da neko objavi ovu avanturu.Mirno more i srecno!

special image