• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od jeseni bez TV pretplate

Nacrtom zakona o informisanju predviđen i novi način finansiranja javnih servisa u Srbiji. Za RTS i RTV će se izdvajati sredstva iz budžeta za informativni, naučni i dečji program.

Konačnu reč o finansiranju javnih medijskih servisa daće zakoni koji bi na jesen trebalo da se nađu pred narodnim poslanicima. Sastavni deo propisa biće ukidanje plaćanja televizijske pretplate za Radio-televiziju Srbije i Radio-televiziju Vojvodine.

Ova odluka overena je na sastanku prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića sa predstavnicima Ministarstva kulture i informisanja. To znači da građani, posle 11 godina, od septembra neće biti obevezni da plaćaju TV pretplatu, već će se za RTS i RTV izdvajati sredstva iz državnog budžeta.

"To je predviđeno nacrtima medijskih zakona, koji će se uskoro naći na javnoj raspravi", potvrđeno je „Novostima“ u Ministarstvu kulture. Oni predviđaju privremeno budžetsko finansiranje do 2015. godine.

U radnoj verziji zakona o elektronskim medijima predviđeno je da se državni novac koristi isključivo za „sprovođenje javnog interesa“. To znači za informativni, naučni, dečji program... Ostale potrebe RTS bile bi finansirane od marketinških prihoda.

U Ministarstvu kažu da će uskoro biti napravljen i troškovnik javnih servisa.

Prvi čovek RTS Aleksandar Tijanić, međutim, već ima spremnu računicu. On za „Novosti“ ističe:

"Veće opasnosti kriju se u malolitražnom srpskom budžetu nego, pod ovim uslovima, u preuzimanju RTS-a od strane vladajuće koalicije", kaže Tijanić. "Imajući u vidu dosadašnja iskustva, ako bude dovoljno para za rad javnog servisa, a ovo je treći režim u kome radimo, ne vidim da će biti većih problema. Nameće se, međutim, pitanje hoće li biti dovoljno novca. Donja granica naše izdržljivosti jeste 60 miliona evra godišnje. To je, međutim, dovoljno samo pod uslovom da nam država ne uzima godišnje 20 miliona evra za porez, ali i ako smanjimo broj zaposlenih".

Javni servis će dodatno opteretiti državni budžet. "To je novi trošak koji treba da se uklopi u politiku štednje", smatra član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković. "Opterećenje nije planirano u budžetu, i potrebno je uvrstiti ga u rashode. Iznos namenjen javnom servisu pojačaće pritisak, što zahteva uštede na drugim mestima".

(MONDO)

Tagovi

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vojvoda

Ukinuti ,,javne servise,, i resen problem! Svakako nema nista zanimljivo i obrazovno da se pogleda.

Dandelion

Ukinuti rts i gotovo. Referendum bi to lako resio.

cale

bravo

special image