Na početku suđenja u Specijalnom sudu u Beogradu Veselinović je rekao da nije sa saradnicima protivpravno prisvojio 32 kamiona u vlasništvu lizing kompanije Hipo Alpe Adrija lizing, zašta je optžen, tvrdeći da se proces protiv njega vodi iz političkih razloga.

On smatra da posledica njegovog hapšenja u decembru 2011. njegov sukob sa aktuelnim šefom poslaničke grupe DS a u vreme hapšenja šefom pregovaračkog tima Beograda sa Prištinom, Borkom Stefanovićem.

Veselinović je, iznoseći odbranu, pored ostalog izneo tvrdnju da je sa Stefanovićem 2011. najpre dogovarao postavljanje barikada na administrativnim prelazima (zbog pokušaja specijalnih jedinica kosovske policije ROSU da preuzmu administrativne prelaze između KIM i Srbije) ali da je posle Stefanović tražio da se barikade uklone, što je on odbio.

"Čuo sam i da je (Stefanović) pričao da će mi napraviti pakao od života zbog toga, što je i uspeo. Da mi nisu stavili na teret ove kamione, stavili bi nešto drugo", rekao je Veselinović.

On je potvrdio da je radio s kamionima, ali je negirao da su to kamioni iz optužnice.

Krivicu i navode optužnice negirala su i druga dvojica optuženih Dragan Ćurčić i Milan Radojičić.

Nastavak suđenja zakazan je za 17. i 18. septembra.

Veselinović se brani sa slobode i obavezan je da se sudu javlja svakog ponedeljka i da ne napušta Beograd.

Optužnicom Tužilaštva za organizovani kriminal Veselinoviću, Ćurčiću i Radojičiću stavlja na teret da su protivpravno prisvojili 32 kamiona u vlasništvu lizing kompanije Hipo-Alpe Adrija lizing i sebi pribavili najmanje 237 miliona dinara (dva miliona evra) imovinske koristi.

Veselinović je 20. decembra 2011. uhapšen na Kopaoniku, zajedno sa bratom Žarkom Veselinovićem, protiv koga se vodi postupak takođe u Specijalnom sudu u zbog sumnje da je sudiju osnovnog suda u Raškoj Srećka Topalovića podstrekavao na zloupotrebu službenog položaja.

Kfor je Zvonka Veselinovića označio kao jednog od organizatora nereda na Kosovu i Metohiji u oktobru 2011. godine.

Sporne kamione za čije se prisvajanje terete, prema navodima optužnice, koristila je Ćurčićeva privatna kompanija Evrokop sa sedištem u Raškoj, u toku aprila i juna 2008 godine, na osnovu ugovora o finansijskom lizingu koji je njegova kompanija zaključila sa Hipo Alpe Adria bankom, navodi se u optužnici.

U novembru 2010. godine ugovor o lizingu je raskinut, jer je Ćurčićeva firma prestala da plaća rate za lizing, navodi se u optužnici.

Međutim, umesto da kamione vrate toj kompaniji, njih trojica su ih u drugoj polovini 2010. prebacila na teritoriju Kosova i Metohije i tamo nastavili da ih koriste, a zarađeni novac su zadržali za sebe.

Kamione su pokušali da prodaju drugim kupcima, a kako se navodi u optužnici, između ostalog su korišćeni i za izgradnju autoputa Priština-Tirana.

Sav prihod koji je ostvaren od korisćenja tih vozila zadržali su za sebe i tako pribavili protivpravnu imovinsku korist od najmanje 237 miliona dinara.

Deo vozila je pronađen na teritoji AP Kosovo i Metohija.

Specijalni sudu Beogradu proglasio se krajem 2012. godine nenadležnim za taj postupak, ali je početkom februara proces vraćen tom sudu na dalje postupanje.

Decembra prošle godine pritvor je ukinut Veselinovću, kao i Ćurčiću, ali je on upućen na izdržavanje kazne od dve godine, na koju je osuđen u slučaju "carinska mafija".

Veselinović je 20. decembra 2011. uhapšen na Kopaoniku, zajedno sa bratom Žarkom, protiv koga se vodi postupak, takođe u Specijalnom sudu, zbog sumnje da je sudiju osnovnog suda u Raškoj Srećka Topalovića podstrekavao na zloupotrebu službenog položaja.

(agencije/MONDO, foto: screenshot, YouTube)