• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Bejbi PDV" socijala umesto podrške natalitetu

Izvor mondo.rs

Pompezno najavljivani povraćaj poreza na dodatu vrednost (PDV) na opremu za bebe uslovljen je materijalnim stanjem roditelja tako da nikako nije "podrška većem natalitetu".

Postavljanje granica i imovniskih uslova pod kojima roditelji mogu da dobiju povraćaj PDV-a koji su platili prilikom kupovine opreme za bebe predstavlja sramotnu diskriminaciju, kažu presdtavnici udruženja roditelja za "Naše novine".

Iako najavljivana kao mera podstreka povećanju niskog nataliteta u Srbiji, povraćaj "bejbi PDV-a" sad se vrši uz prethono ispunjavanje uslova kao što su da prihod porodice bude manji od 80.000 dinara mesečno, da nemaju nekretnine u vrednsoti večoj od 23,4 miliona dinara, da dete nije starije od dve godine i da je zahtev podnet do 15. jula.

Olja Maričić iz Sombora, majka sinova od dve pet godina i 12 meseci, za beogradski dnevnik kaže da zbog 3.000 dinara "prekoračenja" uslova prihoda ne može da dobie porez nazad.

"Neprekidno pričamo o povećanju nataliteta, o tome kako treba stvarati porodicu i onda vam država umesto pomoći uvede diskriminaciju. Jel' to meni neko hoće da kaže da previše zarađujem. Svako ko je imao malo dete zna koliko je novca neophodno. Čini mi se da je to neko namerno smišljao samo da što više ljudi odustane od ovoga", ogorčena je Maričićeva.

Sanja Grandić sa roditeljskog portala Bebac kaže da roditelji imaju i te kako prava da se bune.

"Sigurno je da ne možemo biit saglasni sa ovakvom politikom. Nije u redu da se postalja starostno ograničenje, da se roditelji diskvalifikuju primanjima... Ne treba zaboraviti ni da se porez uopšte ne vraća za obuću i odeću, što je pojedinačno najveći trošak za roditelje", kaže Grandić.

Bojana Selaković iz udruženja Roditelj kaže da je sve ispalo da se radi o meri koja je isključivo usmerena na saniranje posledica siromaštva.

Iz Ministarstva finansija i Poreske uprave šalju za sva pitanja o ovom "slučaju" na onu drugu adresu.

Za roditelje ostaje propisana procedura: Poreskoj upravi se dostavlja popunjeni obrazac i fiskalni računi a ona u roku od 30 dana na osnovu JMBG odlučuje da li postoji pravo na naknadu. Ako postoji pare bi trebalo da budu isplaćene u roku od 15 dana od dana odluke.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image