• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Popravljen dalekovod kod Pančeva

Izvor Tanjug

Dalekovod u Pančevu, čiji deo se prošle nedelje srušio zbog krađe ankera, popravljen je za rekordnih sedam dana, saopšteno je Tanjugu u Elektromreži Srbije.

Iako je za otklanjanje takve havarije potrebno deset do petnaest dana, zaposleni u dalekovodnoj ekipi EMS-a i PD Elektroistoka popravili su oštećenja za rekordnih sedam dana.

Zbog krađe ankera 4. jula se srušio visokonaponski dalekovodni stub u blizini mesta Starčevo kod Pančeva, što je ozbiljno ugrozilo napajanje Hemijske industrije Pančevo i NIS-a, podsećaju iz EMS-a.

Krađa ankera visokonaponskog stuba, osim što je ugrozila rad tri veoma značajne firme - NIS-a, HIP-a i EMS-a, izazvala je i direktnu materijalnu štetu i popravka i materijal koštali su EMS devet miliona dinara.

Učinjena je ogromna šteta, zbog nekoliko hiljada dinara koje se zarade preprodajom ukradenih delova.

Reč je o stubu 220-kilovoltnog dalekovoda koji pripada EMS-u i koji povezuje Trafostanicu Beograd 8 i trafostanicu u HIP-u.

U EMS-u je prošle godine zabeležena duplo veća šteta zbog krađa energetske opreme nego 2011. godine, kažu u tom preduzeću.

Kradu se čelični ankeri, bakarna uzemljenja i dijagonale na subovima, aluminijski kablovi, bakarna užad i druga oprema.

Ukradena energetska oprema najčešće se preprodaje kao sekundarna sirovina za nekoliko hiljada dinara, a šteta koju lopovi izazovu na energetskim objektima je višemilionska.

EMS preduzima sve raspoložive mere da spreči krađe i dalekovodne ekipe preduzeća su stalno na terenu, ali je praktično nemoguće kontrolisati 10.000 kilometara mreže, koja je u EMS-ovoj nadležnosti.

I kada počinioci budu uhvaćeni u krađi energetske opreme, zakonom je predviđeno da se to tretira samo kao obična krađa i skoro da nema nikakvih značajnih sankcija.

Zbog toga je EMS uputio inicijativu da se u Krivični zakon uvrste i krađe na energetskim objektima i da se tretiraju kao krivično delo teške krađe što predviđa i stroge kazne - dve do 10 godina zatvora.

Dok ta inicijativa ne urodi plodom, apelujemo na registrovane otkupljivače sekundarnih sirovina da svaki takav otkup evidentiraju uz ličnu kartu onog ko prodaje, kako bi se kradljivcima moglo ući u trag, poručio je Nebojša Petrović, izvršni direktor za prenos električne energije u EMS-u.

Nadležni iz EMS-a mole građane da, ukoliko uoče krađe na dalekovodima ili bilo kakve promene na njima, to jave policiji ili predstavnicima tog preduzeća.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image