Ukoliko bi se desilo da pobegne od pravde, odnosno postane nedostupan sudu, shodno zakonskoj regulativi, jemstvo bi ostalo na raspolaganju sudskom budžetu.
Polaganje novčanih iznosa kao jemstvo da okrivljeni neće pobeći u toku trajanja sudskog procesa postalo je sve učestalije u srpskom pravosuđu, a posebno u Specijalnom sudu u Beogradu pred kojim se sudi mahom okrivljenima za teška krivčna kao što su trgovina drogom, razne korupcionaške afere, ubistva i druga, a iza kojih se nalaze i veliki profiti.
Samo tokom proteklih desetak dana Specijalni sud je odredio tri jemstva i to vlasniku Delta Holdinga, prihvatio je predlog biznismena Stanka Subotića za upis hipoteke na kuću od 538.000 evra, kao i milion evra vrednih nepokretnosti za vlasnika konsultantske kuće Ces Mekon, Zvonimira Nikezića.
Jemstvo kao krivičnopravni institut u srpskom pravosuđu postoji decenijama, ali je pre dve godine izmenama Zakonika o krivičnom postupku prvi put data mogućnost sudu da sam proceni i odredi adekvatnu visinu jemstva za svakog okrivljenog.
Osim novca, zalažu se nekretnine - upisom hipoteke, nakit, hartije od vrednosti.
Suma kao i odluka da li će biti prihvaćeno, odnosno određeno zavisi od težine krivičnog dela koje se nekome stavlja na teret, ali se u obzir uzimaju i porodične prilike okrivljenog, imovinsko stanje, da li je reč o povratniku u prestupu, da li je delo vršeno u kontinuitetu i dužina skrivanja.
Može se odrediti samo ako je jedini razlog za pritvor opasnost od bekstva.
Imovinu mogu da založe za okrivljenog, osim njega, njegovi rođaci i prijatelji, a u slučaju neodazivanja na pozive suda ili bekstva, ono ostaje u sudskom budžetu.
Tokom protekle dve godine Specijalni sud je ukinuo pritvor okrivljenima za novčane iznose koje su polagali u sudski depozit u iznosima od 400.000 do 700.000, ali je najviši iznos do sada za odbranu sa slobode odredio je 12 miliona evra za Miškovića.
Njegova kompanija uplatila je traženi iznos sudu i on je pušten da se brani sa slobode 23. jula posle sedam meseci i 11 dana boravka u pritvoru.
Prethodni najviši iznos za jemstvo platio je pre dve godine bivši predsednik Fudbalskog saveza Srbije Zvezdan Terzić pošto mu je Viši sud u Beogradu odredio sumu od milion evra.
Najviši ponuđeni iznos do sada bio je predlog za jemstvo Stanka Subotića Caneta, od pet miliona evra. Međutim Speciljalni sud je prošle sedmice usvojio, četvrti po redu predlog Subotićevih branilaca za određivanje jemstva od 538.000 evra, koje je i najmanje koje je do sada nudio.
Taj sud je prethodno odbio Subotićeve ponude i od 700.000 evra i dva miliona evra.
Subotić je upisao hipoteku na kuću u toj vrednosti pa je povučena poternica sa nalogom za hapšenje koja je za njim bila raspisana.
Specijalnom sudu jemstvo je platio i bivši direktor Železnica Srbije. Milanko Šarančić, koji je osuđen na pet godina zatvora.
On je posle 13 meseci provedenih u Centralnom zatvoru pušten da se brani sa slobode pošto je njegova porodica kao garanciju položila hipoteku na imovinu vrednu 710.000 evra.
Krajem maja, sud je prihvatio jemstvo od 600.000 evra koje je u zamenu za izlazak iz pritvora dao Ivan Pavlovića�Ikera, optužen za trgovinu drogom.
Prošle godine za iznos od 400.000 evra iz Centralnog zatvora je do pravosnažnosti presude bio pušten Anton Stanaj, osužen tada na šest i po godina zatvora zbog šverca cigareta. On je zimus ubijen u Sudanu.
Bivši ćlan Upravnog odbora Elektroprivrede Srbije Radosav Savatijević Kene pušten je iz pritvora da se brani sa slobode prošlog avgusta pošto je kao jemstvo založi svoju kuću rocenjenu na 250.000 evra upisom hipoteke.
Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je dve optužnice protiv njega - jednu zbog afere "Kolubara, a drugu zbog malverzacija u "Putevima Srbije.
Među prvima koji je za izlazak iz pritvora "platio" 300.000 evra bio je Sreten Jocić, zvani Joca Amsterdam.
On je u martu 2006. godine izručen Srbiji iz Holandije, zbog optužbi da je 13 godina ranije podstrekavao na ubistvo Gorana Marjanovića. Dva meseca kasnije izašao je iz pritvora.
Najpoznatije propalo jemstvo je slučaj vlasnika piramidalne štedionice Jezdimira Vasiljevića koji je založio kuću svog prijatelja pa tokom postupka pobegao iz zemlje.
Iako je Vasiljević kasnije uhapšen u Holandiji i izručen Srbiji gde je zimus osuđen na pet godina zatvora, kuća njegovog prijatelja koji je u međuvremenu preminuo i dalje čeka prodaju.
Jemstvo od 15.000 slilo se u sudski budžet kada je 2005. nekadašnja prva dama Srbije i SRJ Jugodlavije Mira Marković pobegla za Rusiju i tamo dobila azil.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!