Odluka o novom spomeniku kulture, ovog puta industrijske, objavljen je u najnovijem broju Službenog glasnika.

Mlin koji je u privatnoj svojini, sagrađen je od 1924. do 1926. godine, prema projektu češke firme Jos. Prokopa Synove iz Pardubice, koji je naručio Nikola Božinović, a koji se već bavio mlinarstvom.

Mlin, podignut na prilazu sela, okružen skladišnim i stambenim objektima, stilski ima obeležja gradnje industrijskih objekata iz vremena razvoja industrije i predstavlja jedan od najstarijih industrijskih objekata u Knjaževačkoj opštini.

Mašine u mlinu su originalne, a složeni sistem cevi, koji je od drveta, mašine za prosejavanje, merenje i transport, funkcionišu i danas, osim mašinskog dela (rotora), koji je pokretala voda, a koji danas pokreće struja.

Staru i autentičnu proizvodnu liniju za mlevenje žitarica višeetažnog Debeličkog mlina čine mašine i mašinski sklopovi renomiranog češkog proizvođača mašina za mlinsku industriju. Jedan je od malog broja koji je funkcionalno i originalno sačuvan kod nas,  jedinstvena je i kao takva ima neosporan značaj za istoriju tehnike i njenu upotrebu na tlu naše zemlje.

Posebnu vrednost elemenata koji čine proizvodni proces Debeličkog mlina osim autentičnosti i funkcionalnosti, čini permanentan rad do današnjeg dana.

U kompleksu mlina je više skladišnih objekata, kao što su  tri kuće iz 1929. 1931. i 1933. godine koje su pripadale Nikolinim sinovima, a koje su gradskog tipa sa elementima u duhu akademizma i secesije.

Ostali objekti u okviru kompleksa (ekonomski objekti u sastavu kuća) su u duhu narodnog graditeljstva.