Subotiću je Specijalni sud u Beogradu posle tri odbijanja njegovih predloga za jemstvo od 700.000 evra, dva miliona evra i pet miliona evra, zamenio odluku o pritvoru određivanjem jemstva od 538.000 evra.
Pošto je položio jemstvo, odnosno upisao hipoteku na nekretninu procenjenu na tu vrednost, sud je izdao naredbu da se poternica za Subotićem povuče.
On sada može slobodno da se vrati u Srbiju i brani sa slobode u nastavku suđenja koje mu je zbog optužbi za šverc cigareta zakazano za 17. septembar.
Isti model "slobodnog povratka" (bez hapšenja na aerodromima, granicama) mogao bi da pokuša i Bogoljub Karić, ali da li će to uraditi znaće se pošto tužilaštvo ponovo preda svoju izmenjenu ili preciziranu optužnicu Višem sudu ili je ne preda uopšte.
Ukoliko tužilaštvo eventualno odustane od optužbi protiv Karića, sud će izdati naredbu za povlačenje poternice.
Optužnicu protiv Bogoljuba Karića zbog sumnje da je sa saradnicima oštetio kompaniju "Mobtel" Više tužilaštvo u Beogradu podiglo pre gotovo tri godine, 17. septembra 2010. godine, ali se ona u tužilaštvu ponovo našla 22. aprila radi promene pravne kvalifikacije krivičnog dela u skladu sa izmenama Krivičnog zakonika od 15. aprila.
Optužnica naime treba da bude prilagođena izmenama Krivičnog zakonika, pošto se krivično delo zloupotreba službenog položaja, za koje su Karići i ostali bili optuženi, sada tretira kao zloupotreba položaja odgovornog lica za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.
Nakon eventualnih preciziranja, optužnica će ponovo biti poslata optuženima i njihovim braniocima na eventualno izjavljivanje prigovora na nju.
Tek nakon okončanja te procedure, ona bi mogla da stupi na pravnu snagu, što se pre preciziranja čekalo više od dve i po godine.
Potom bi moglo da bude zakazano i suđenje koje je moguće i u odsustvu za lica koja su u bekstvu.
Osim Bogoljuba, u bekstvu je i njegov brat Sreten Karić, a obojica se još od 2006. godine nalaze u bekstvu i za njima je raspisana crvena Interpolova poternica.
Bogoljub Karić je pre pokretanja krivičnog postupka bio vlasnik BK televizije, kao i banke Braća Karić, Astra Simit i drugih kompanija.
Braća Karić terete se da su sa saradnicima sa računa "Mobtela" prebacili više od 60 miliona evra na preduzeća "BK grupa" i privatne račune tako što su kontrolisali Upravni odbor "Mobtela".
Na teret im se stavlja i da su "uticali na sudsku vlast", a među optuženima se nalazila i bivši sudija Trgovinskog suda u Beogradu Ivanka Knežević-Kozić protiv koje je zastarelo krivično gonjenje prošle godine.
Osim Karića, optuženi su i Vitomir Parežanin, Bogoljub Lazić, Tatjana Rakas, Branislav Anđelić, Harpur Patrik Roja, Olga Žilović, Goran Milić, Goran Božić, Branko Krstonošić, Ljiljana Karić, Dušan Đorđević, Snežana Kostić i Kalaman Cinkler.
Optužnica je napisana na 60 strana i u njoj su nabrojane pojedinačne zloupotrebe svakog od optuženih u Karićevoj grupi, od kojih je većina bila zaposlena u "Mobtelu".
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca