
Univerzitet u Beogradu se ponovo izborio za mesto na najčuvenijoj listi 500 najboljih univerziteta na svetu, zauzevši rang od 301 do 400 mesta.
Takozvana Šangajska lista koja od 2003. godine rangira vrhunske akademske institucije, objavljena je danas u šest časova ujutro po našem vremenu, a Beogradski univerzitet je u izveštaju za 2013. godinu svrstan na oko 350. mesto.
Prvi put, najstariji srpski univerzitet rangiran je i u jednom od naučnih polja - matematici i to između 101 i 150 mesta na svetu, piše "Politika".
Objašnjenja radi, univerziteti se rangiraju od prvog do 100 mesta, a potom se oni, koji se nalaze u ostom rangu koji obuhvata po 100 mesta, svrstavaju po abecedi. Međutim, ukoliko se otvori pojedinačni profil nekog univerziteta, vidi se i tabela na kojoj je strelicama označen i plasman na listi, iako se ne navodi precizno mesto.
Ovogodišnje iznenađenje su Univerzitet u Sloveniji i Sveučilište u Zagrebu, koji su se na Šangajskoj listi našli nekoliko godina pre Beogradskog (Slovenija od 2007., a Zagreb od 2011. godine), a koji su za 2013. godinu zadržali raniji rang - od 401. do 500.
Na listi apsolutno dominiraju američki univerziteti, kojih među 500 najboljih ima čak 149, a prvo mesto već deset godina unazad zauzima Harvard. Među prvih deset plasiranih univerziteta, osam su američki. Velika Britanija na listi ima 37 univerziteta, a među prvih 10 su Kembridz (peti) i Oksford (deseti).

