• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Isti roming za celu EU

Evropski parlament je danas, velikom većinom glasova, usvojio predlog uredbe koja bi operatore trebalo da prinudi da pojeftine razgovore mobilnim telefonima u i iz inostranstva.

Evropski parlament je danas, velikom većinom glasova, usvojio predlog uredbe koja bi operatore trebalo da prinudi da pojeftine razgovore mobilnim telefonima u i iz inostranstva.

Nove cene trebalo bi da važe od 29. juna, po objavljivanju u zvaničnom glasniku Evropske Unije. Cene rominga biće u naredne tri godine smanjene na otprilike polovinu sadašnjih, koje su u proseku oko jednog evra za minut razgovora.

Saglasnost na ovaj predlog trebalo bi da daju još ministri telekomunikacija zemalja članica Unije, na sastanku 7. juna, ali je to, kako ističu agencije, sada već samo formalnost.

Mobilni operateri, koji već duže vreme izražavaju otpor prema toj uredbi imaće, po njenom objavljivanju, rok od mesec dana da svoje korisnike obaveste o novim cenama.

U prvoj godini regulacije, cene telefoniranja u inostranstvo mobilnim potrošačima trebalo bi da padnu na najviše 49 evrocenta za minut razgovora iz inostranstva i na 24 centa za pozive koji se primaju, a u drugoj godini bi dalje padale na 46, odnosno 22 centa.

U trećoj godini bi razgovor iz inostranstva trebalo da košta 43 centa za minut, a 19 centi za primljeni poziv.

Ukoliko se dodje do zaključka da su i cene SMS i MMS poruka koje se šalju u i iz inostranstva neprimerene, ne isključuje se mogućnost da će EU početi i njih da reguliše, objavila je agencija ČTK.

Agencija navodi i da su evropski poslanici različito reagovali na predlog uredbe. Dok je češki poslanik Ivo Strejček bio protiv, uz obrazloženje da se "pribojava da će, u konačnom ishodu, uredba biti loša za korisnike", jer će mobilni operateri regulisane cene morati na neki način da kompenzuju, najverovatnije na uštrb korisnika.

Njegov kolega Petr Duhonj smatra da se radi o "divnom primeru da je EU za svoje gradjane izborila smanjenje cena".

Strejček je kao primer naveo mogućnost "prepakivanja" nekih paketa postojećih usluga mobilne telefonije, i to na takav način da kupci to neće moći ni da primete.

Kritičari uredbe takodje upozoravaju da ona neće sve operatere isto pogoditi, s obzirom na relativno visoke troškove širenja signala mobilne telefonije, na primer, u planinskim oblastima, a nasuprot tome, lako "pokrivanje" ravničarskih oblasti, na primer u Holandiji, koje košta znatno manje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image