• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Studenti, spremite se za stroža pravila

Izvor mondo.rs

Studenti u Srbiji će od sledeće školske godine definitivo imati jedan ispitni rok manje, a većina fakulteta već je i odredila koji rok ukida, piše "Blic."

Eventualni pregovori će biti mogući samo kad je reč o bodovima potrebnim za upis na budžet, mada je najverovatnije da će granica biti povećana sa 48 na 50 bodova.

Strože mere studiranja koje predviđa Zakon o visokom obrazovanju više nije moguće odlagati, poručuju sa fakulteta. Smanjenje broja ispitnih rokova sa šest na pet u 2013/14. godini i sa pet na četiri u 2014/15. godini - neminovno je.

Pregovori su, smatraju dekani, mogući samo kad je reč o bodovima potrebnim za upis na budžet, pa se uprkos 50 bodova, koje predviđa Zakon, može desiti da i za 2013/14. ostane 48 bodova kao uslov za školovanje o trošku države.

"Prelaz na 50 bodova nije veliki i ne verujem da bi izazvao veće nezadovoljstvo među studentima. Međutim, povećanje granice za budžet na svih 60 bodova koje se predviđa za 2014/15. godinu je preveliko opterećenje za studente i ne bi trebalo da bude realizovano te godine", kaže za "Blic" prof. dr Branislav Boričić, dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

On napominje da je smanjenje ispitnih rokova na Ekonomskom fakultetu već usklađeno sa Zakonom i da će od 2013/14. godine studentima biti ukinut februarski rok za ispite iz letnjeg semestra, a julski za ispite iz zimskog. I na ETF-u planiraju da ukinu julski rok, ali i da istovremeno prošire trajanje junskog.

"Čak ni smanjenje sa pet na četiri ispitna roka koje bi trebalo da usledi od 2014/15. neće biti opterećenje za studente jer će time dobiti lepše raspoređene termine za polaganje", smatra prof. dr Lazar Saranovac, prodekan za nastavu ETF-a.

Većina fakulteta planira da smanjenje rokova izvede postepeno, tako da studenti ne osete naglo ovu promenu.

"Ne mogu se odjednom uvoditi radikalne promene. Zato ćemo mi ukinuti aprilski rok, ali ćemo verovatno ostaviti studentima mogućnost da i u tom mesecu polažu ispite tokom, na primer, jednog vikenda", priča prof. dr Ilija Kovačević, pomoćnik dekana FTN-a u Novom Sadu.

Studenti, međutim, već pišu peticije protiv strožih uslova studiranja. "Podržaćemo studente i početi pregovore sa Ministarstvom prosvete čim bude postavljen novi ministar. Uslovi studiranja se pooštravaju, a i dalje nisu rešeni ključni problemi poput obimnog gradiva i mogućnosti polaganja ispita preko kolokvijuma ", poručuje Danilo Jeremić, predsednik Studentske konferencije Univerziteta Srbije (SKONUS).

Komentari 87

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

JosipBrozTito

Studenti su u pravu!

Estudiante

Sram vas bilo! Ja nemam problema sa ispitima, ali ovo je stvarno katastrofa. Da li da ocekujemo sledece godine da se donese nacrt zakona o ukidanju budzeta za studente, ili da budzet bude omogucen sa prosekom 10.00? P.S. Sram vas bilo jos jednom!

Bojana

Najmanji je problem uvesti strožija pravila, smanjiti broj studenta a samim tim i diplomaca uopšte. Na taj način se neće rešiti problem nestručnih a obrazovanih ljudi u ovoj državi. Ostaće veliki broj upornih studenata koji će pošto poto ispunjavati svoj cilj da završe fakultet. Ali da li da se uradi nešto po pitanju prakse na fakultetima, po pitanju volonterskog rada, po pitanju usvršavanja studenata u naučnim radovima??? Ne, a? Tako se nikada neće ni dobiti veliki stručnjaci u bilo kojoj oblasti.

special image