• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO TV: Svaki dan im ruke u vatri

 Marija Atanasković
Autor Marija Atanasković

Besni vozači, "šaljivdžije", paničari...i naravno vatra, "suparnici" upešne vatrogasne ekipe sa Zvezdare.

Uprkos brojnim lažnim pozivima, nesmotrenim vozačima koji im se ne sklanjaju s puta i ljudima koji u panici prave problem još većim, vatrogasci se svakodnevno uspešno suočavaju sa opasnostima koje rešavaju u roku od samo nekoliko minuta.

Sudeći po zvonjavi telefona u kol centru Vatrogasno-spasilačke jedinice Zvezdara, požari u prestonici neprestano bukte. Operateri i operaterke tek što stignu da prekinu jedan poziv, drugi je već tu. Šef smene Dragan Konjević, objasnio nam je da telefon 193 u toku dana zazvoni oko 1.000 puta, ali da je od toga samo 50 pravih poziva u pomoć.

Ostatak su uvrede, pretnje, ali i lažni pozivi, koje iskusni operateri odmah "provale" jer osobe koje zovu nisu u stanju da sa sigurnošću daju potrebne informacije – adresu, vrstu opasnosti koja im preti, da li ima povređenih i slično.

Pravilo je da se na svaki poziv mora odgovoriti, pa zbog nečije neslane šale, neko ko je zaista ugrožen možda mora da čeka na vezi. Uprkos tome, broj ovakvih "šaljivdžija" sa kojima se operateri svakodnevno "čuju" se ne smanjuje.

Kada se utvrdi da je poziv u pomoć istinit, ekipe imaju 45 sekundi za pokret. U tim slučajevima, famozna šipka za spuštanje je mnogo brže rešenje od stepenica, a fascinira i brzina kojom uvežbani tim oblači opremu tešku čak 20 kilograma.

Osim požara, reaguju i kada su u pitanju spasavanja iz saobraćajnih nesreća, intervencije sa opasnim materijama, ali i mačka na drvetu i zagoreli ručak.

Vreme potrebno za dolazak na mesto nesreće varira, oko osam minuta, uglavnom zbog gužvi u saobraćaju, koje ponekad stvaraju nesmotreni vozači, odbijajući da se pomere za prolaz vozila pod rotacijom.

"U toku letnjih meseci naročito su česti požari na otvorenom. Građani nisu savesni, pale pokošenu travu, iako je novim Zakonom o zaštiti od požara to izričito zabranjeno. Generalno, u 85 odsto slučajeva glavni krivac je čovek, odnosno njegova nepažnja", objasnio nam je šef smene Dragan Konjević.

Građani, takođe, nisu obavešteni ni šta treba, a šta ne treba da se radi kada požar izbije.

"Uglavnom ih uhvati panika, pa bez ikakve zaštite istrče u zadimljen hodnik, ostavljaju otvorene prozore i vrata, što samo doprinosi raspirivanju vatre, a najbitnije od svega je da stanari visokih zgrada u slučaju opasnosti nikako ne bi trebalo da koriste lift za evakuciju", rekao nam je Konjević.

Kako izgleda jedan dan sa vatrogascima, zašto kažu da im je vatra najmanji problem i šta rade u retkim trenucima odmora pogledajte u našem prilogu.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ivcas

trenirao sam streljastvo u streljani u tom vatrogasnom domu. svaki dan sam vidjao te vatrogasce kako trce i zure. svaka cast momcima, samo reci hvale majke mi... a isto tako i menzu mogu da im pohvalim:-)

ivke

Hteo sam da se prijavim da konkurisem za vatrogasca. Aktivan sam sportista i verujem da bi prosao sve obuke. Rekli su mi da se tamo upada samo preko veze. Apelovao bi na drzavu da se pozabavi malo ovim problemom. Posle pljuju mlade ljude kako niko nece da radi. Po ovim slikama sto vidim tesko da neko od ovih ljudi ima ispod 45 godina, a poznato je da vatregasac mora da bude maksimalno fizicki spreman, sto ovde bas i nije slucaj.

Bass Kontra

Ali Melesija hahaha

special image