• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU i Kina bez dogovora o zaštiti planete

Predstavnici Evropske unije (EU) u ponedeljak nisu uspeli da ubede Kinu da i ona treba da se pridržava obaveze da smanji emisiju gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, javile su svetske agencije.

Predstavnici Evropske unije (EU) u ponedeljak nisu uspeli da ubede Kinu da i ona treba da se pridržava obaveze da smanji emisiju gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, javile su svetske agencije.

Kineski ministar spoljnih poslova Jang Djiječi je, posle razgovora sa evropskim zvaničnicima u Hamburgu, izjavio da njegova zemlja nije odgovorna za problem zagadjenja, ali da je voljna da nastavi razgovore o ovom pitanju i sa EU, i u okviru UN.

"Sadašnje stanje klimatskih promena nije delo zemalja u razvoju. S druge strane, svi mi živimo na istoj planeti pa je svaka zemlja dužna da učini ono što može da bi se zaštitila prirodna sredina", istakao je Jang.

EU želi da se zemlje u naglom razvoju, kao što su Kina i Indija, pridruže narednoj etapi borbe protiv klimatskih promena, nadajući se da će tako uspeti da privole na saradnju i SAD, najveću svetsku privredu, ali i ubedljivo najvećeg zagadjivača Zemljine atmosfere.

Amerikanci nisu ratifikovali važeći Protokol iz Kjota o ograničenju emisije gasova sa efektom staklene bašte, izgovarajući se činjenicom da se taj dokument ne odnosi i na zemlje u razvoju.

Nemačka kancelarka Angela Merkel nada se da bi na samitu G-8, koji će se održati od 6. do 8. juna u Hajligendamu, u Nemačkoj, mogla da privoli obe strane na saradnju u ovoj oblasti.

EU želi da Kina i druge azijske zemlje budu potpisnice novog svetskog sporazuma o borbi protiv klimatskih promena, koji treba da zameni Protokol iz Kjota, koji je na snazi do 2012.

Pregovori o novom sporazumu trebalo bi da počnu decembra ove godine na Baliju.

Američka agencija za medjunarodni razvoj (USAID) objavila je izveštaj u kojem se navodi da bi azijske zemlje mogle do 2030. za četvrtinu da smanje emisiju štetnih gasova, ukoliko bi povećale korišćenje obnovljive energije, unapredile efikasnost svojih termoelektrana i preorijentisale se na biogorivo.

Neke organizacije za zaštitu prirodne sredine vrlo su kritične prema ovom dokumentu, ocenjujući da njime SAD samo pokušavaju da izbegnu medjunarodnu akciju protiv klimatskih promena.

SAD i Australija su jedine industrijalizovane zemlje sveta koje nisu ratifikovale Protokol iz Kjota, uz obrazoloženje da bi precizno obavezivanje na smanjenje emisije gasova s efektom staklene bašte negativno delovalo na njihovu privredu.

Potpisnice Protokola obavezale su se da, do 2012. godine, smanje emisiju gasova koji izazivaju efekat staklene bašte za pet odsto u odnosu na nivo iz 1990. godine.

(Tanjug)








Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image