"Planiramo da od stručnih komisija dobijemo sugestiju šta na stručnom planu, popraviti, urediti i uraditi'', istakla je ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović u izjavi novinarima u Kragujevcu.
Na pitanje novinara da li tu problematiku treba zakonodavno urediti, Dejanović je rekla, da Ministarstvo pravde i druga ministarstva moraju iz svog delokruga doneti određene propise, i eventualno raditi na donošenju zakona.
Ona je podsetila da je na zakonodavnom planu u prethodnom periodu učinjeno to da eventualna krivična dela u kojima se sumnja nikada ne zastarevaju, što je kako je naglasila, bitna promena u odnosu na raniji sadržaj.
"Svi organi treba da rade svoj posao, uključujući inspekcijske službe Ministarstva zdravlja", naglasila je ministarka i dodala da u slučaju da su sumnje roditelja vezane za krađu beba tačne, tu posla ima i za organe istrage i pravosuđa.
"To je ono što će biti naša realnost i mora biti, jer nema pardona za sve što se može smatrati atakom na zdrvlje i život", rekla je Đukić-Dejanović.
Udruženje "Roditelji nestalih beba Srbije" danas je zvanično pokrenulo inicijativu za donošenje zakona kojim bi se, kako navode, sankcionisali odgovorni za dosadašnju krađu beba i sprečilo to u budućnosti.
Predsednik udruženja Vladimir Čičarević je rekao, na konferenciji za novinare, da će prikupljanje potpisi za donošenje tog zakona početi veoma brzo i pozvao sve građane da ih podrže.
Usvajanje tog zakona, kako je rekao, omogućiće pristup zdravstvenim arhivama, kontrolu dokumentacije o navodnoj smrti i procesuiranje odgovornih.
On je kazao da je u poslednji 40 godina u Srbiji nestalo oko 10.000 beba, odnosno proglašene su mrtvima, iako nisu umrle, već su prodavane, a da još niko zbog toga nije krivično odgovarao.
Čičarević je, uz objašnjenje da ne želi da navede nijedno od imena za koje roditelji smatraju da su odgovorni, rekao da je taj problem prisustan u više gradova Srbije, navodeći kao primere Beograd, Kruševac i Vranje.
On je od ministarke zdravlja zatražio da hitno donese dva akta i da se uputi svim porodilištima, objasnivši da u prvom treba da piše da beba za koju lekari saopšte da je mrtva ne sme napustiti porodilište dok je ne identifikuju otac ili majka. Paraleleno s tim, kazao je on, neophodno je izvršiti DNK analizu oca i majke deteta, kako bi se i tako utvrdilo da se radi o roditeljima.
Navodeći da je kontaktirao s mnogim roditeljiam čija su deca nestala, on je kazao da je dobijao i pretnje da odustane od traženja istine.
Na pitanje da li su "dvojica krupnih momaka" koji su prisustvovali konferenciji za novinare njegovi teleohranitelji, Čičarević je odgovorio potvrdno.
On je negativno ocenio rad skupštinskog anketnog odbora, formiranog 2006. godine o nestalim bebama, na šta je reagovao jedan od roditelja sa istim problemom - Goran Rađenović, koji je rekao je da je 2002. izgubio blizance i da od tada traga za istinom, navodeći da je sa grupom roditelja sa istim problemom "izgurao anketni odbor".
Rađenović je naveo da je Čičarević od njih pokupio sve podatke, da je ćutao do pre nekoliko meseci i da ne može da se predstavlja kao predsednik svih onih u Srbiji čija su deca nestala.
Čičarević je odgovorio da nije želeo nikoga da uvredi i pozvao je Rađenovića, kao i nekoliko prisustnih žena sa istim problemom, na dogovor.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!