• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Promovisani najmlađi oficiri, sablje najboljima

Izvor Tanjug

Tradicionalnim bacanjem šapki u vazduh završena je promocija najmlađe generacije oficira Vojske Srbije. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić uručio je oficirske sablje trojici najboljih diplomaca 134. klase Vojne akademije.

Mladi potporučnici Vojske Srbije, koji su svečanošću ispred Skupštine Srbije i tradicionalnim bacanjem šapki završili školovanje na Vojnoj akademiji, najavljuju da će se dodatno usavršavati i stečeno znanje primeniti za dobrobit zemlje.

Jedan od potporučnika - pilot aviona Dimitrije Bećarević, koji je Vojnu akademiju završio sa prosekom 9,33, kaže da se prelepo oseća posle osam godina školovanja i da će mu sada konačno pasti "kamen sa srca".

Mladi oficir Vojske Srbije jedva čeka da svoje znanje stečeno na ovoj visokoobrazovnoj ustanovi počne da primenjuje u praksi i otkriva da je od malena maštao da postane vojni pilot.

"Imao sam sreće pa sam u tome i uspeo", rekao je Bećarević novinarima ispred Doma Narodne skupštine, gde je održana ceremonija promocije novih potporučnika.

On je najavio i neke od svojih planova, a među njima je i plan da završi letačku obuku na avionu i postane nastavnik letenja, kako bi mogao i druge da uči tom pozivu.

Za pilota helikoptera, prvog u rangu Ivana Sibinovića, koji je tokom studija ostvario prosečnu ocenu 9,56, ovo je veliki dan i ostvarenje snova.

"Izgleda mi nestvarno", rekao je Sibinović i dodao da poslednjih dana često proverava svoj gardarober da bi se uverio da li se u njemu nalazi potporučnička unifirma ili kadetska.

On želi da nastavi sa letačkom obukom u nekoj od letačkih jedinica vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, a nada se da će za dve godine zavrišiti kompletnu obuku i postati potpuno sposobni borbeni pilot.

Tu se ne završavaju njegovi planovi, budući da želi i da ode na kurs nastavnika letenja, a panira da upiše i master studije i da se bavi naučnim radom u domenu vazduhoplovstva.

Od pre nekoliko godina na Vojnoj akedemiji, do tada dominatno muškoj školi, rame uz rame sa kadetima sve zadatke uspešno nastoje da reše i pripadnice lepšeg pola.

Jedna od njih je i Jelena Popović iz Vranja, koja je tu visokoobrazovnu školu završila sa prosekom 8,65 i to smer pešadiju, koji je, kako je sama priznala, jedan od težih smerova barem kada je reč o potrebnoj fizičkoj spremnosti.

"U početku su muškarci bili skeptični, jer je to sredina koja je bila muška dok nisu došle devojke i u pocetku je bilo nesuglasica, ali kasnije - kako je vreme odmicalo i kako su tereni bili teži i teži - teškoće su nas povezale i učinile jakim kolektivom", podelila je svoje iskustvo sa Akademije mlada oficirka Vojske Srbije.

Njen kolega, drugi u rangu Siniša Čabarkapa iz Beograda, koji je završio smer logistika odbrane, model finasije sa prosekom 9,36, naglasio je da danas, nakon četiri godine školovanja, potporučnici imaju čast da završe školovanje na najlepši način.

"Osećam se uzbudljivo kao i svi moji drugari, posebno u tom trenutku kada kleknemo, prekrstimo se i bacimo šapke", podelio je svoje utiske Čabarkapa.

On, takođe, želi da nastavi školovanje na postdiplomskim studijama, a za 10 godina se vidi kao oficir u ulozi asistenta ili profesora na Vojnoj akademiji.

Sablje uručene najboljima

Nikolić je oficriske sablje uručio Ivanu Sibinoviću, drugorangiranom Siniši Čabarkapi, i Dimitriju Bećareviću.

Ministar odbrane Nebojša Rodić je pištolje s posvetom uručio najuspešnijim kadetima vida Kopnene vojske i Vazduhoplovstva i protivazduhoplovne odbrane - Nemanji Smajoviću, opšti uspeh 9,32, studijski program logistika odbrane, finansije i Ivanu Mudrom, opšti uspeh 9,05, studijski program Vojno vazduhoplovstvo, pilot helikoptera.

Uz istaknute javne i kulturne ličnosti i mnogobrojne građane svečnosti su prisustvovali i ministri Ivan Mrkić, Velimir Ilić, Ivan Tasovac, Tomislav Jovanović, Aleksandar Vulin, Aleksandar Antić...

U programu je učestvovala i avijacija Vojske Srbije - avioni tipa "galeb G-4" i "Mig-29" i helikopteri "gazela".

Foto galeriju možete pogledati OVDE.

"Srbija potomcima da ostavi časnu istorijsku istinu"

Nikolić je upozorio je povodom priprema za obeležavanje 100. godišnjice početka Prvog svetskog rata, da se Srbija mora postarati da potomcima ostavi "časnu istorijsku istinu" o učešću i pobedi srpske vojske u tom ratu.

"Naš je zadatak, naša odgovornost, da potomcima ostavimo časnu istorijsku istinu, da od svih napada savremenih 'perača savesti' odbranimo i ogromne žrtve koje je Srbija prinela na oltar pobede saveznika", ocenio je Nikolić obraćajući se pripadnicima najmlađe klase oficira Vojske Srbije.

Prema njegovim rečima, ima nastojanja u susret tom velikom jubileji da se uloga Srbije u tom ratu, "velikoj tragediji mnogih evropskih naroda, srpskog pre svega", drugačije predstavi:

"Neki moćni će pokušati da iskoriste veliki jubilej za revidiranje, pa ako hoćete i nečasno prekrajanje istorijskih činjenica. Snimaju se filmovi, organizuju skupovi, otpočinje pisanje laži o ulozi malene i časne Srbije u Prvom svetskom ratu", ukazao je Nikolić.

On je istakao da je naša obaveza da to sprečimo:

"Kada su oni mogli da se odbrane od nadmoćnih vojski, možemo i mi da ih odbranimo od bezočnih laži. Zbog njih i zbog nas", poručio je Nikolić.

"A oni neka i dalje u udžbenicima vojne taktike pitomcima iz čitavog sveta predstavljaju genijalnu vojnu strategiju tada generala Živojina Mišića na Kolubari i vojvode Stepe Stepanovića na Ceru. I neka i dalje u svojim muzejima čuvaju uspomenu na bratstvo u oružju sa našim junačkim precima i neka se dive vojvodama Putniku, Mišiću, Stepanoviću, Bojoviću, majoru Gavriloviću, Milunki Savić, 1300 kaplara, i svakom srpskom redovu koji je ispisao pobedničku istoriju Prvog svetskog rata."

Predsednik Srbije je naglasio da smo i danas ponosni na svoje junačke pretke, da ćemo braniti svoju zemlju, njenu čast, vojničku slavu i ljudsku žrtvu, "braneći svuda i uvek istorijsku istinu o učešću i pobedi srpske vojske u Prvom svetskom ratu".

Ukazujući na značaj svestranosti i obrazovanja oficira, Nikolić je naveo da uporedo sa inoviranjem programa akademskih studija i usavršavanja, Univerzitet odbrane i Vojna akademija treba da nastave unutrašnju konsolidaciju, a kako je dodao, veoma su važne pripreme sistema vojnog obrazovanja za spoljašnju evaluaciju i predstojeću reakreditaciju studijskih programa.

Prema njegovim rečima, ta dva procesa pratiće organizacijsko-formacijske promene, usmerene na integrisanje akademskih potencijala, racionalnije korišćenje raspoloživih resursa i obezbeđenje najviših akademskih standarda.

"Univerzitet odbrane i Vojna akademija treba da nastave da uvode savremene metode za sticanje i prenošenje znanja. Samo moderan i fleksibilan sistem vojnog obrazovanja može da zadovolji buduće potrebe našeg sistema bezbednosti i odbrane, ali i da bude u funkciji međunarodne promocije našeg sistema odbrane, kome s pravom težimo", poručio je predsednik Srbije, napominjući da uspeh u ostvarivanju tih ciljeva ne zavisi presudno od materijalnih ulaganja.

Nikolić je mladim oficirima poručio da uče stalno i mnogo i usavršavaju se "kao oficiri i kao ljudi" i da grade svoje karijere časno, odvažno, sa hrabrošću i odanošću otadžbini koja je krasila heroje srpske vojske kroz čitavu našu istoriju,

Predsednik je takođe posavetovao oficirima da lične ambicije pretoče u ono što je oduvek krasilo srpske oficire - slobodarstvo i odlučnost da se što bolje služi svojoj otadžbini.

"Još danas o vama samo brinemo. Od sutra ćete i vi biti oni koji brinu o drugima", kazao je predsednik i istakao da im mladot nije opterećenje već prednost.

Rekao im je i da će svoje početne dužnosti u Vojsci Srbije obavljati u uslovima burnih promena koje se dešavaju na globalnom nivou, da se raspored političkih i ekonomskih snaga u svetu nezaustavljivo se menja i geostrategijski zaokreti vode ozbiljnim promenama u vojnom domenu.

"Zato se menja karakter tradicionalnih zadataka i pojavljuju nove obaveze oružanih snaga. Iako odbrana od oružane agresije ostaje najvažnija obaveza svake vojske u svetu, njihovo učešće u rešavanju kriznih situacija, na unutrašnjem ili međunarodnom planu, postaje učestalije i značajnije. Takvi trendovi i razvoj novih tehnologija nameću obavezu stalnog preispitivanja organizacije i transformacije oružanih snaga", kazao je predsednik.

Doktrinarna, tehnološka i obrazovna zastarelost danas, brže nego ranije, postaju bezbednosni rizik i pretnja.

Zato je, prema njegovim rečima, od izuzetnog značaja da se ne više iz jedne u drugu školsku godinu, već iz semestra u semestar inoviraju nastavni programi i da kontinuirano obrazovanje postane imperativ ne samo kadeta već i starešina i njihovih profesora.

Čestitajući potporučnicima na oficirskom činu i poželevši im zdravlja i uspeha u životu, Nikolić je govor završio rečima - "Živela Srbija!"

"Iskustva predaka i savremana naučna misao"

Načelnik Vojne akademije general major Mladen Vuruna poručio je da je oslonac uspeha te visokoobrazovne ustanove sa 163 godine iskustva slavna istrorija predaka i oslobodilačka tradicija srpske vojske, ali i razvoj vojne i naučne misli i primena savremenih metoda u nastavi.

Vuruna je, ukazavši da se navršava čitav vek od velikih srpskih i savezničkih pobedničkih operacija u Prvom svetskom ratu, istakao da su stvaraoci tih operacija i konačne pobede završili školovanje baš na VA a naljbolji od njih bili su njeni profesori.

On je na svečanoj promociji najmalđih oficira istakao i da "danas ispred nas stoje najmlađi oficiri VS ponosni na Srbiju i njenu vojsku i njenu akademiju u kojoj su stekli znanje ali i umeće kako da ta znanja primene".

"To je ono što krasi stroj ispred nas - stroj potporučnika čija je imovina čast, koji znaju svoje zadatke i obaveze i koji će te zadatke i obaveze i da izvrše - 162 mlada oficira spremna da svaki dan posvete odbrani naše zemlje", rekao je Vuruna.

Prema njegovim rečima, oni će tim posvećenjenjem i životnim opredeljenjem pokazali su da zaslužuju čin potporučnika srpske vojske.

Vuruna je poručio i da su osnovni zadaci VA nastava, obuka naučno istraživačka delatnost, vaspitavanje mladih i negovanje vojničkog duha na čemu su angažovani zaposleni.

On je istakao da im u tome pomoć pruža više od 70 jedinca i ustanova Ministarstva odbrane, Generalštaba, Kopnene vojske, Komande za obuku i Vazduholovstva i protivvazduhoplovne odbrane.

Na putu razvoja, kako je naveo Vuruna obezbeđeni su svi uslovi za sprovođenje nastave i obuke, a kapaciteti VA su značajno uposleni dolaskom na studije veće grupe kadeta i oficira iz Angole i Alžira.

Vuruna je istakao i da su obezbeđeni i svi uslovi za novu proveru kvaliteta pred Komisijom za akreditaciju koja predstoji već od jeseni

"Od prošlog septembra do danas diplomu u VA steklo je 518 lica, 76 učenika Vojne gimnazije, 82 nova rezervna oficira, 332 oosobe od potporučnika do generala, deset novih magistara i doktora nauka, četiri državna službenika, 11 kadeta i oficira BIH , Crne Gore, Hrvatske Slovenije i Kine", rekao je on.

Vuruna je rekao i da se 134. klasu VA odlikuje vrlo dobrom prošečnom ocenom i da je tokom školovanja imala 150 dana obuke na terenima i u jedinicama.

Tagovi

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

@bla bla

Ma necu nista da komentarisem, kad sam ja konkurisao nisam mogao da prodjem, iako sam sportista i dobar ucenik, ali je zato je prosao moj komsija koji pusi 3 paklice dnevno, jedva istrci kuperov test, ali on ima strica, ja nemam, sta cu..

ja

@@bla bla Potrebno je proći i prijemni iz matematike, pa ne ideš ti samo na obuku, ne uče te samo kako da barataš puškom... Ne treba ti neko znanje za to.

Lubenica pgr za ja

Ma bravo,decko!Hvala Bogu da se pojavio ovakav komentar.

special image