Kako je rečeno na konferenciji za novinare u Beogradu, Sektor za predstavke Agencije za borbu protiv korupcije od početka godine dobio je 1.236 prijava građana, portal "Pištaljka" 395, dok je u kabinet prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića do sada stiglo 6.000 prijava slučajeva korupcije.

Savetnik prvog potpredsednika Vlade za probleme korupcije Dragan Đoković naveo je da kabinet prosleđuje prijave nadležnim organima i od njih dobija dobra obaveštenja o tome kako rešiti te probleme.

On je kao najveći problem naveo loše privatizacije "urađene kao koruptivna dela i dela organizovanog kriminala" za koje, kako je naveo, ne postoje rešenja.

"Prvi potpredsednik vlade je obećao da će neke od tih privatizacija biti rešene do kraja godine. Na tome se radi i tražimo rešenja", kazao je Đoković i istakao da je zadatak države i svih nadležnih organa da se suprotstave sistemskoj korupciji.

On je ocenio da je problematično što se politička volja za borbu protiv korupcije identifikuje u javnosti s prvim potpredsednikom Vlade i istakao da je pionirski zadatak svih da ohrabre građane da prijavljuju slučajeve korupcije.

Đoković je kazao i da sama kampanja podizanja svesti o potrebi prijavljanja korupcije ne može da donese rezultat bez čvrstih i represivnih mera.

Prema rečima pomoćnice direktorke Agencije za borbu protiv korupcije Nataše Jelić, veliki broj građana i pravnih lica se svakodnevno obraćaju toj agenciji, a oblast prvatizacije je u vrhu po broju njihovih predstavki.

Ona je navela da se agencija bavi i zaštitim "uzbunjivača" koji ukazuju na sistemsku korupciju, ali i navela da je nedostatak pravilnika što agencija ne može da zaštiti njihovu anonimnost i pruži im zaštitu od odmazde.

Jelićeva je navela da će svi zaposleni u državnim organima dobiti obaveštenje kako bi se upoznali sa mogućnostima prijavljivanja korupcije u svom organu.

Direktorka Misije USAID u Srbiji Suzan Fric rekla je da Srbija dobro napreduje na putu usvajanja zakona o uzbunjivačima u čemu pomaže USAID i istakla važnost uključivanja građana u prjavljivanje korupcije.

Ona je izrazila nadu da će institucije u Srbiji brzo odgovoriti na prijave građana o korupciji i istakla da su građani ti koji teraju vladu da bude odgovorna.

"Rezultati dolaze kada građani i vlast rade zajedno", kazala je Suzan Fric.

Kako je rečeno na konferenciji za novinare, od 395 prijava koje je od početka godine dobio portal "Pištaljka" najviše je iz Beograda - 111, a najveći broj odnosi se na korupciju u privredi, posebno u javnim preduzećima.