Porodice sa osnovcima u Beogradu su srećnici u odnosu na veći deo države jer deca iz tih familija dobijaju po dva kompleta udžbenika od grada i tako im je znatno rasterećen budžet.
Neko će se zapitati šta će im dva kompleta.
Sa uvođenjem ormarića u svim beogradskim školama, dobra ideja je bila da se deca rasterete, da im jedan komplet udžbenika stoji u školi, a drugi kod kuće. Tako bi u školskoj torbi trebalo da se nađu samo sveske, pernice, radne sveske sa domaćim zadacima... i da se tako kičme beogradskih osnovaca oslobode prevelikog tereta. Roditelji na početku školske godine "duže" dva kompleta na potpis, a na kraju ih razdužuju, s tim što bi naravno, školi trebalo vratiti sve knjige koje su i dobijene na korišćenje.
Međutim, kako to funkcioniše u praksi?
U mlađim razredima, gde su deca mirnija i koju učitelji još mogu da obuzdaju, možda to i funkcioniše, mada su pojedini roditelji ipak nezadovoljni jer su knjige neretko ispisane i hemijskim olovkama koje ne mogu da se brišu, a ima i onih koji bi čitanku i bukvar da čuvaju za uspomenu. (Nek kupe onda knjigu, rekli bismo)
U onim starijim, "pubertetskim" razredima, to izgleda malo drugačije.
Naime, u jednoj osnovnoj školi u centru Beograda, većinu ormarića deca su odmah pokvarila, razvalila, deformisala...Knjige koje su đaci dobili od grada nestajale su iz ormarića ili su trajno uništene. S obzirom na to da većina dece kojoj su knjige uništene to nisu sama sebi uradila, a počinioci su ostali nepoznati, uprava škole nije tražila od roditelja da kupe oštećene ili nestale knjige.
Tako se događa paradoks da od svih odeljenja viših razreda pomenute škole, samo deca iz jednog odeljenja vrate oba puna kompleta knjiga. Posledica je da kada pređu u viši razred, deca ne dobijaju puna oba kompleta, već im nedeljama, po početku školske godine, nedostaju pojedini udžbenici, dok ih škola opet ne nabavi, odnosno Grad.
Mogli bismo da zaključimo da je problem u deci i disciplini, da ne kažemo u njihovim roditeljima i vaspitanju, a ne u sistemu, jer deca uništavaju ormariće i udžbenike. Mada, očigledno je, i sa obezbeđenjem u školi ima problema kad niko ne vidi te male "huligane" koji uništavaju sve pred sobom. U nadi da će škola uspeti da reši taj problem, pozabavimo se onda pojmom "udžbenici za džabe".
U komplete udžbenika koje deca dobijaju ne spadaju sve knjige koje su im potrebne za učenje. Škole od grada ne dobijaju udžbenike za učenje stranih jezika, a roditelji su dužni da kupe i radne sveske iz raznih predmeta, atlas iz geografije (makar jednom), komplet za tehničko obrazovanje...
Čini se da su izdavači tu našli svoju šansu da nadoknade gubitke koje svakako imaju u najvećem gradu Srbije s obzirom na to da osnovci u Beogradu praktično koriste "jednu knjigu koja kruži", a grad dokupljuje nove samo po potrebi.
Uz napomenu da škola ne koristi komplete knjiga samo jednog izdavača, već nastavnici biraju udžbenike po svom nahođenju napravićemo poređenje cena za dva učenika VI i VIII razreda, izdavača: "Zavod za udženike", "Klet", "Krug" i "Logos".
Tako su za šestaka morali da se nabave sledeći udžbenici:
- Udžebenik iz engleskog jezika (Zavod) – 720 din.
- Radna sveska iz engleskog jezika(Zavod) – 552 din
- Udžbenik iz nemačkog jezika Wir (Klet) – 790 din.
- Radna sveska iz nemačkog jezika Wir (Klet) – 560 din.
- Zbirka zadataka iz matemtike (Krug) 520 din.
- Radna sveska iz geografije (Klet) cena - 480 din.
- Komplet za tehničko obrazovanje (Zavod) - 972 din.
- Radna sveska za tehničko (Zavod) cena- 569 din
UKUPNO: 5.163 dinara
Za osmaka neophodni su ovi dodatni udžebenici:
- Udžbenik iz engleskog jezika (Zavod) cena – 742 din
- Radna sveska iz engleskog jezika (Zavod) – 500 din
- Udžbenik iz nemačkog jezika (Klet)- 790 din
- Radna sveska iz nemačkog jezika (Klet) – 560 din
- Zbirka zadataka iz matematike (Krug) – 520 din
- Radna sveska iz biologije (Zavod) – 632 din
- Radna sveska iz geografije (Zavod)- 686 din.
- Zbirka zadataka iz hemije (Logos) – 510 din
- Radna sveska za tehničko (Zavod) – 554 din
- Komplet za tehničko obrazovanje - 771 din.
UKUPNO: 6.265 dinara
U ove troškove za osmaka ne spadaju i razne zbirke za pripremnu nastavu za malu maturu. Šta će sve tu morati da se kupi, još se ne zna, jer se ne zna ni da li će deca polagati kao do sada samo srpski i matematiku, ili će im biti dodato još pet predmeta (istorija, geografija, fizika, hemija i biologija).
Do tada možda i skupimo pare za nove troškove.
Ana Ćešić/MONDO
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Ma ovde nema govora, skočio sam sa stolice kad sam video": Srpski sudija zgranut gledao kako kradu Zvezdu
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan