• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Biogorivo će ubrzati globalno zagrevanje?

Proizvodnja biogoriva će verovatno ubrzati globalno zagrevanje jer podstiče farmere da spaljuju tropske šume koje su ranije apsorbovale veliku količinu gasova s efektom staklene bašte, upozorili su stručnjaci za klimu.

Proizvodnja biogoriva će verovatno ubrzati globalno zagrevanje jer podstiče farmere da spaljuju tropske šume koje su ranije apsorbovale veliku količinu gasova s efektom staklene bašte, upozorili su stručnjaci za klimu.

Oni su, na medjunarodnoj konferenciji o klimatskim promenama u Hong Kongu, pozvonili na uzbunu pošto su malezijske cene palminog ulja prošle sedmice odskočile na rekordne nivoe, podstaknute novom tražnjom biljnih ulja u industriji biogoriva, izvestio je Rojters.

Palmino ulje za isporuku u avgustu na Terminskom tržištu u Maleziji ugovarano je 31. maja po rekordno visokoj ceni od 2.581 ringita (760 dolara) za tonu. Cene tog ulja su povećane 46 odsto u poslednjih šest meseci, a u 2006. ojačale 40 odsto, kao rezultat rasta tražnje iz Kine i Indije, najvećih svetskih kupaca biljnih ulja.

"Neke od alternativnih energetskih šema, kao što je biogorivo, predstavljaju pravu opasnost. Ako se budu široko primenjivale, ubrzaće našu propast", upozorio je naučnik Džems Lavlok.
Očuvanje tropskih šuma smatra se ključnim faktorom za ublažavanje globalnog otopljavanja, uzrokovanog emisijom gasova s efektom staklene bašte, jer one mogu da apsorbuju veliku količinu emisije ugljen-dioksida.

U Aziji, domovini najvećih svetskih proizvodjača palminog ulja, kao što su Malezija i Indonezija, došlo je do pravog investicionog buma u izgradnju pogona za proizvodnju biodizela u kojima se to ulje preradjuje u biodizel.

Kineski investitori takodje planiraju izgradnju pogona za proizvodnju biodizela na bazi palminog ulja u Indoneziji i Papui Novoj Gvineji, jer Peking nastoji da promoviše biogorivo kako bi smanjio zavisnost zemlje od uvozne nafte, mada već ima veliki deficit biljnih ulja.

"Veliki problem, naročito u jugoistočnoj Aziji, predstavlja ubrzano širenje plantaža uljanih palmi, što će verovatno povećati deforestaciju", ukazao je britanski naučnik Sajmon Luis s Univerziteta u Lidsu.

On je takodje predočio da šumski požari koje često izazivaju farmeri, dodatno doprinose globalnom zagrevanju, na šta medjunarodna zajednica nije obratila dovoljno pažnje.
"Pri klimatskim promenama s periodičnim sušama povećava se mogućnost sagorevanja dodatnih površina pod tropskim šumama", rekao je Luis.

Naučnici procenjuju da su u šumskim požarima u Indoneziji samo tokom vremenskog fenomena El Ninjo 1997/98. u atmosferu izbačene rekordne dve milijarde tona ugljenika, kao dodatak uobičajenim svetskim emisijama od jednu do dve milijardu tona.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image