Kao najbolji vid borbe protiv korpucije 81 odsto ispitanika vidi stroge kaznene mere dok njih 64 odsto smatra da je neophodno poboljšanje zakonskih mera, navodi se istraživanju Centra za slobodne izbore i demokratiju (CESID), koje je početkom juna rađeno na uzorku od 610 građana.
Istraživanje je rađeno za potrebe Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i u njemu je navedeno da su građani zadržali pozitivan stav prema naporima Vlade u borbi protiv korupcije, a koji je bio prisutan i u istraživanju iz decembra prošle godine.
Po rezultatima istraživanja, 77 odsto građana je upoznato i sa radom Agencije za borbu protiv korpucije, čime je potvrđen dobar rezultat te Agencije iz prošlog istraživačkog ciklusa.
Predstavljanju rezultata istraživanja prisustvovao je i funkcioner SNS Zoran Babić koji je, podsetivši na usvojenu državnu politike, "nulte tolerancije prema korupciji" naglasio značaj daljeg jačanja institucija u toj oblasti.
Babić je rekao i da "svaki deo države mora da se izbori sa korupcijom" i da ljudi moraju sami da se bore protiv korupcije a "ne da čekaju da im signal dođe odozgo".
On je, podsetivši na usvojeni niz zakona i strategija za borbu protiv korpucije rekao i da se u ministarstvima formiraju antikorupcijski timovi a da se očekuje i donošenje Zakona o zaštiti uzbunjivača.
Babić je izrazio zadovoljstvo podrškom građana naporima vlade u borbi protiv korupcije, ocenivši da su oni jasno prepoznali da postoji politička volja, ali i da očekuju suštinsko smanjenje korucije.
Babić smatra i da će "poverenje građana u vladu ostati na visokom nivo, jer samo zajedno ćemo moći da se izborimo protiv koprucije".
Po rezultatima istraživanja, glavni uzročnici korupcije su upravo sami građani koji u želji da što lakše ostvare neki interes su spremni da za to i plate ali ohrabruje činjenica da 46 odsto ispitanika nije spremna da plati mito.
Rezultate istraživanja je predstavio programski direktor CESID-a Marko Blagojević, koji je naveo da građani smatraju da je korupcija najizraženija u zdravstvu dok je najmanje ima u Vojsci Srbije.
Po rezultatiam istraživanja, 72 odsto ispitanika smatra da opasnost od korupcije dolazi iz političkih partija, njih 68 odsto smatra da je u tom segmentu najgore zdravstvo a potom slede sudije, tužioci i policija.
Većina učesnika istraživanja, njih 46 odsto je navelo da ne bi platilo mito ukoliko bi im to tražio državni ili privatni službenik dok bi njih 24 odsto prijavilo nadležnima onog ko im traži mito.
Po rezultatima istraživanja, 14 odsto građana ne bi učinila ništa, odnosno čekalo bi da se situacija promeni ukoliko bi im neko tražio mito dok bi sedam odsto ispitanika traženje mita prijavilo novinarima.
Ukoliko imaju novca da plate traženo mito, 17 odsto ispitanika bi to i učinilo dok bi njih 14 odsto prijavili onog ko im traži mito nadležnima u upravi gde radi.
Borbu protiv korupcije, po mišljenju 43 odsto ispitanika treba da predvodi vlada, njih 39 odsto smatra da to treba da radi policija dok 37 odsto učesnika istraživanja smatra da tu borbu treba da predvodi Agencija za borbu protiv korupcije.
Građani, po rezultatima istraživanja, korupciju izdvajaju kao drugi ključni problem u Srbiji, a svrstavaju je između nezaposlenosti i siromaštva.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija