• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Studenti tema u Skupštini i u sredu

Izvor MONDO/Agencije

Poslanici republičkog parlamenta završili su načelnu debatu o izmenama Zakona o visokom obrazovanju, a 9. oktobra "pretresaće" amandmane na taj predlog, nakon čega bi trebalo i da glasaju.

Ukoliko predlog dobije podršku poslanika omogućiće da studenti i ove godine imaju šest ispitnih rokova i da uslov za budžet bude 48 bodova, umesto 50.

Poslanici opozicije danas su u raspravi o izmenama Zakona o visokom obrazovanju ocenili da studentima treba omogućiti da narednu akademsku godinu upišu pod lakšim uslovima.

Istovremeno su ukazali i na brojne probleme u obrazovnom sitemu i uslovima školovanja.

Opozicione partije smatraju da treba izaći u susret studentima, ali kritikuju to što se u okviru izmena Zakona o visokom obrazovanju nalazi i osnivanje nacionalne Akademije za bezbednost.

Pojedini opozicioni poslanici su tu akademiju nazavali "školom Bezbednosno-informativne agencije" i ocenili da je reč o kukavičijem jajetu koje se podmeće uz studenstke zahteve.

Poslanici opozicije se pribojavaju da će se i naredne godine ponoviti isti scenario i da će se opet izmenama zakona "gasiti požar".

Demokratska stranka je najavila podršku studenstkim zahtevima, jer, kako navode, nisu studenti ti koji treba da ispaštaju.

"Nisu studenti krivi za to što nemaju dovoljno bodova, kriv je sistem", kazao je zamenik šefa poslaničke grupe DS-a Janko Veselinović.

On je ukazao i na mogućnost da merama štednje koje Vlada najavljuje univerziteskim profesorima budu smanjene plate.

"To može ozbiljno ugroziti univerzitet i neke profesore naterati da posao potraže u inostranstvu", smatra Veselinović i upitao da li će smanjenjem plata profesorima biti obezbeđena sredstva za nove strane savetnike u Vladi Srbije, poput Dominika Stros-Kkana.

Kao probleme opozicioni poslanici ističu visoke školarine, neuređen obrazovni sistem sistem i teškoće prilikom nostrifikacije stranih univerzitetskih diploma.

"Školarine su enormne za naše uslove, roditelji to ne mogu da plate", rekao je poslanik Socijaldemokratske unije Žarko Korać.

On je istakao da država ne vodi podsticajnu politiku stipendiradanja i podrške talentima i ocenio da će se zemlji to dugoročno osvetiti.

"Glasaćemo za zakonske promene, jer studientima treba olakšati da sa manje broja bodova mogu da upišu godinu, imajući u vidu u kakvim uslovima rade", kazao je Korać.

Poslanica Demokratske stranke Srbije Donka Banović najavila je podršku izmenama zakona, ukazujući da su srpski studenti preopterećeni.

"Ovaj zahtev nije hir studenata, već problem koji treba sistemski rešiti", kazala je Donka Banović i ukazala da će ukoliko pitanje studijskih programa i preopterećeniosti ne bude rešeno Srbija večito ostati na 48 bodova.

Poslanica Ujedinjenih regiona Srbije Suzana Grubješić istakla je da se već sedam godina odlaže reforma visokog obrazovanja i poručila studentima da su u pravui, ali da moraju da izvrše pritisak na fakultete da reformišu programe.

"Krajnje vreme je da se uradi kompletna reforma. Da li je moguće da se sedam godina od donošenja Zakona ne može dostići 60 bodova i četiri ispitna roka", upitala je Grubješić.

Ona je kao problem istakla sporo nostrifikovanje diploma stranih univerzitet.

"Država na sebe treba to da preuzme i tako radi u skladu sa pozivima koje upućeje mladim stručnjacima iz inostranstva da se vrate u zemlju", kazala je Grubješić.

Liga socijaldemokrata Vojvodine će glasati za predložene izmene zakona, najavila je poslanica Olena Papuga jer, kako ocenjuje, studenti nisu krivi za ovu situaciju.

Izmenama zakona o visokom obrazovanju trebalo bi da se omogući da studenti narednu godinu studija upišu, pod istim uslovima kao i prošle godine - sa 48 bodova, umesto predviđenih 50.

Studentima bi trebalo i da bude omogućeno da u akademskoj godini imaj šest  ispitnih rokova, a ne pet kako je sada predviđeno.

Ministar prosvete Tomislav Jovanović pozvao je danas poslanike u Skupštini Srbije da učine uslugu studentima i usvajanjem izmena Zakona o visokom obrazovanju omoguće "armiji studenata" da nastave školovanje, tako što će uslovi upisa nove akademske godine ostati nepromenjeni.

Ministar je, obrazlažući predlog izmena Zakona, podsetio da je zajednički predlog studentskih organizacija i univerzitetske zajednice da uslov za upis naredne godine studija o trošku budžeta ostane isti kao prošle godine, 48 osvojenih bodova.

Jovanović je ukazao i na to da je zakon iz 2005. predvideo da uslov za upis naredne godine studija, prema evropskim standardimna, bude 60 bodova.

Uredbama je iz godine u godinu omogućavano studentima da studije nastave pod lakšim uslovima, a prošle gidine izmenama Zakona utvrđen je prag od 50 bodova.

"Mislim da ćemo zajedničkim naporima uskoro dostići ne 50, već taj prag od famoznih 60 bodova, sada famoznih, a mislim dostižnih", kazao je ministar.

On je najavio i da će Vlada Srbije učiniti sve da se obezbede sredstva za nastavak učešća srpskih đaka u PISA testiranju.

"Kao dugogodišnji prosvetni radnik svestan sam važnosti PISA testova i učinićemo sve da obezbedimo sredstva za to", rekao je Jovanović u parlamentarnoj raspravi.

Dnevni list "Danas" objavio je da posle četiri uspešno realizovana istraživanja, učenici iz Srbije neće moći da učestvuju u PISI 2015, jer Ministarstvo prosvete nije potpisalo ugovor za naredni ciklus sa OECD-om, koji sprovodi ovaj program.

Sednica je počela sa sat i po zakašnjenja, jer je u 10 sati, kada je trebalo da počne a, data pauza od sat vremena zbog nedostatka kvoruma.

Šef poslaničkog kluba SNS Zoran Babić izvinio se danas u ime tog poslaničkog kluba građanima i studentima na koje se odnose izmene Zakona o visokom obrazovanju, zbog nedostatka kvoruma na početku rada i odlaganja sednice Parlamenta na sat vremena.

"Nije mi jasna dvoličnost politike DS koji se verbalno toliko zalagala za prava studenata, a onda kada je to u praktičnom smislu trebalo da pokažu i da razgovaramo o zakonu, koji će regulisati status i upis godine studentima, nisu želeli da učestvuju u raspravi", rekao je Babić Tanjugu, povodom nespremnosti prisutnih poslanika DS da obezbede kvorum.

On je upitao da li je bitnije i preče blokirati rad Parlamenta makar i na sat vremena ili doneti zakon koji će omogućiti da određeni broj studenata, koji stiču pravo po ovim izmenama zakona, da upišu godinu.

DS: Tajna služba na mala vrata ulazi na fakultete

Borislav Stefanović rekao je danas i da vladajuća koalicija predloženim izmenama Zakona o visokom obrazovanju na mala vrata uvodi pripadnike tajne službe u obrazovni sistem Srbije. Izmenama tog zakona, osim predloga da se naredna godina studija o trošku budžeta može upisati sa 48 bodova i da umesto pet, bude šest ispitnih rokova, omogućeno je i osnivanje Akademije za nacionalnu bezbednost. "Svi se slažemo da treba izaći u susret studentima ali to su iskoristili da uvedu ljude bez kvalifikacija samo na osnovu zaposlenja u Bezbednosno-informativnoj agenciji da mogu da predaju našoj deci. To je nedopustiv model", kazao je Stefanović novinarima u Skupštini Srbije.

Skupštinsku raspravu na početku je obeležila polemika zbog malog broja poslanika.

Šef poslanika DS Borislav Stefanović, ocenio je da SNS nije u stanju da obezbedi kvorum za rad parlamenta "a po poznatom maniru za to optužuje DS".

Ova vlast je nesposobna da dovede svoje poslanike u Skupštinu Srbije na zasedanje, rekao je Stefanović novinarima u parlamentu. On je naveo i da bi kvoruma sigurno bilo u parlamentu da izmene zakona o visokom obrazovanju predlagao lider SNS i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.

"To pokazuje njihov stepen zainteresovanosti za studente", rekao je Stefanović, koji smatra da je nedopustivo da se u takvim situacijama upire prst u DS.

Izmene Zakona treba da omoguće studentima da ove godine studije upišu po istim uslovima, odnosno da uslov za upis godine o trošku budžeta bude najmanje 48 bodova, a da u akademskoj godini bude šest ispitnih rokova.

Na fakultetima je u toku upis na studije.

Predsednik parlamenta Nebojša Stefanović je u petak, 4. oktobra, kazao da bi izmene Zakona o visokom obrazovanju trebalo da budu usvojene u sredu ili četvrtak.

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Tako je

Anchi sla?em se sa tobom, i na mom faksu takvih ima za izvoz i to je sasvim normalna stvar a ne sme tako biti!!!

MaxMara

Naravno da se ne moze dostici 60 bodova i 4 ispitna roka narednih 10 godina. Zasto? Evo zasto ne moze. Npr, na drzavnom univerzitetu gde ja studiram i na departmanu na kojem sam, uslov za upis godine je 37 ESPB, naravno 48 je taj uslov za budzet ali opet postoji rangiranje na osnovu proseka ocena. Od tih 60 ESPB koliko nosi moja cela godina, 2 predmeta od ukupno 10 nose 24 ESPB sto na drugom departmanu necija 4 ispita nose isto toliko bodova... Ta 2 ispita se spremaju svaki po 3 meseca minimum, sto znaci da ja od 5 predmeta u jednom semestru spremam 1 dok 4 bukvalno zapostavim i tako u narednom semestru... Kao prvo pisali smo sve moguce zahteve da se taj broj ESPB po predmetu promeni i naravno jos cekamo. Glupo je da se pitamo sta je pogresno. Kao prvo fakultet nece da radi na tome, drugo drzava. Pa se posle pitamo zasto studenti strajkuju, itd.

Anchi

Ne znaci da ako neko ne moze da skupi 50poena je losiji od vas sa prosekom preko 9. Prosek nije nikakav znak da ces ti biti bolji radnik od drugih. Sto pre naucis da je odnos sa ljudima,takticnost i foliranje i tolerancija bitnije u zivotu, pre ces da uspes...bas kao i ti politicari,i ostali,koliko god se tebi ne svidjali. Tako sam i ja ceo zivot imala super prosek i vredno radila,a provlace se polupismeni koji znaju da se foliraju s ljudima. To je danas najbitnije nazalost.

special image