"Herojstvo majora Gavrilovića jednako je onom koje grčki narod oseća prema Spartancima. Mi danas odajemo poštu ovom čoveku, ali i svim ostalim ljudima koji su zadužili naš narod", rekao je Stefanović nakon otkrivanja spomen ploče.

Glumac Tihomir Arsić podsetio je na važnost lika i dela majora Dragutina Gavrilovića koji je ostao zapamćen po govoru koji je održao braniocima neposredno pred juriš u kome je i sam teško ranjen.

Spomen ploča postavljena je na uglu Ulice cara Uroša i Mike Alasa u Beogradu gde je 7. oktobra 1915. godine major Gavrilović održao govor vojsci, a održan je i pomen majoru i svim braniocima srpske vojske u Prvom svetskom ratu.

Spomen obeležje prvi put je postavljeno 1995. godine, ali je ubrzo uništeno, što se desilo i prošle godine na isti datum (7. oktobar) kada je na inicijativu glumca Arsića obnovljen.

Komisija: SNS napravila sebi promociju

Komisija Skupštine Beograda za spomenike i nazive ulica saopštila je da je SNS današnje postavljanje spomen obeležja majoru Dragutinu Gavriloviću i njegovim saborcima u odbrani Beograda 1915. godine iskoristila za svoju promociju.

Kako je navedeno, poštujući herojsko delo majora Gavrilovića i njegovih vojnika koji su Beograd junački branili 1915. godine od austrougarskih snaga Komisija za spomenike i nazive ulica izražava žaljenje što je postavljanje spomen obeležja iskorišćeno za promociju SNS.

Dodali su da nikom nije dozvoljeno da bez prethodnog odobrenja ili konsultacija sa nadležnima postavlja obeležja u Beogradu, a SNS nije poštovala proceduru za postavljanje spomen obeležja u glavnom gradu.

"Samostalnim prisvajanjem i postavljanjem spomen obeležja ne doprinosi se dostojanstvenom sećanju na heroje i ličnosti čija dela i žrtve pripadaju svim Beograđanima i čitavom narodu.

Major Gavrilović i branioci Beograda 1915. godine to svakako zaslužuju i Beograđani su ponosni na njihovo herojstvo", navodi se u saopštenju Komisija za spomenike i nazive ulica Skupštine grada Beograda.