Ukoliko od ministra pravde Nikole Selakovića najavljena regresna tužba ne bude naslovljena i na sve ranije i sadašnje članove Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, radilo bi se više o osveti ocenila je za "Danas" profesorka Pravnog fakulteta Union Vesna Rakić Vodinelić.

Ona je, komentarišući najavu ministra Selakovića da će biti podnete tužbe protiv bivšeg vrha pravosuđa zbog štete nastale reizborom sudija 2009. godine, ukazala da su članovi ova dva tela, sudije i tužioci, uglavnom ostali isti.

Nisam sasvim sigurna da li je ova izjava ministra data na osnovu dovoljnog promišljanja, koliko je ona odista ozbiljna, da li je ministar svestan koje odluke i od koga moraju biti donete da bi se ovakve regresne tužbe podnele, kakve su teškoće vezane za dokazivanje, ili je, pak, izjava bila sračunata samo na to da se zadovolji auditorijum, ocenila je Rakić Vodinelić.

Prema njenim rečima, ministar pravde najpre bi morao imati na umu to da regresnu tužbu za naknadu štete koju je isplatila Srbija može da podnese samo država, a ne on, niti ministarstvo na čijem je čelu.

Rakić Vodinelić je istakla da bi se moglo postaviti pitanje i odgovornosti tadašnjeg saziva Skupštine Srbije zato što je doneo zakone koji su omogućili opšti izbor i reizbor sudija, sporan sa stanovišta Ustava Srbije.