• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Različiti propisi za vožnju po inostranstvu

Vozači iz Srbije koji kreću na put u inostranstvo, pored ispravnog vozila i obaveznih saobraćajnih dokumenata, trebalo bi više pažnje da obrate i na saobraćajne propise koji se u okolnim zemljama i državama Evropske unije razlikuju od domaćih.

Vozači iz Srbije koji kreću na put u inostranstvo, pored ispravnog vozila i obaveznih saobraćajnih dokumenata, trebalo bi više pažnje da obrate i na saobraćajne propise koji se u okolnim zemljama i državama Evropske unije razlikuju od domaćih.

Predstavnici Auto-moto saveza Srbije posebno upozoravaju na pravila koja se tiču vožnje sa upaljenim svetlima, na dozvoljeni nivo alkohola u krvi i ograničenje brzine.

Vozačima automobila domaćih registracija za ulazak u većinu evropskih zemalja potrebna je zelena karta osiguranja i medjunarodna vozačka dozvola, odnosno dozvola za upravljanje tudjim vozilom u inostranstvo.

AMSS navodida je medjunarodna vozačka dozvola potrebna za putovanja u Bugarsku, Grčku, Makedoniju, Nemačku, Rumuniju i Tursku, dok je poželjna u Hrvatskoj i Italiji.

Potrebna dokumenta se mogu dobiti u vrlo kratkom roku i to uz nadoknadu od 2.000 dinara za medjunarodnu vozačku dozvolu, odnosno 1.500 dinara za ovlašćenje upravljanja u inostranstvu tudjim vozilom ili automobilom uzetim na lizing, napominje AMSS.

Cena "zelene karte", koja u inostranstvu predstavlja isto što i polisa osiguranja u Srbiji, je 1.000 dinara, a izdaje je osiguravajuće društvo kod kojeg je zaključeno obavezno osiguranje od autoodgovornosti.

Za putovanje u Crnu Goru, iako se sada prelazi medjudržavna granica, "zelena karta" nije potrebna, kao ni medjunarodna vozačka dozvola niti ovlašćenje za upravljanje tudjim vozilom u inostranstvu.

U toj susednoj zemlji je, medjutim, prema novom zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima koji je nedavno stupio na snagu, obavezno voziti sa upaljenim svetlima tokom celog dana i zabranjeno je korišćenje mobilnog telefona u vožnji. Kazne za te prestupe su 30 evra, odnosno 20 evra ako u putu vozač telefonira.

Upotreba mobilnih telefona u vožnji zabranjena je i na putevima Bosne i Hercegovine, a korišćenje svetla tokom celog dana obavezno je kako u toj zemlji, tako i na putevima Austrije, Hrvatske, Makedonije i Madjarske.

U svim evropskim zemljama obavezno je vezivanje sigurnosnog pojasa, ograničena brzina u naselju je 50 kilometara na čas, na putu 100, a na autoputu 130 kilometara na čas.

Vozači bi pored toga pažnju trebalo da obrate i na propise o dozvoljenom nivou alkohala u krvi, koji se razlikuju od zemlje do zemlje.

Najrigorozniji po tom pitanju su saobraćajni propisi u Bugarskoj, Češkoj, Slovačkoj i Madjarskoj, u kojima vozači ne smeju imati ni trunku alkohola u krvi.

"Najtolerantniji" prema vozačima su u Grčkoj, Italiji, Švajcarskoj i Velikoj Britaniji, gde je dozvoljena granica do 0,8 promila alkohola u krvi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image