Kovčeg sa telom Jovanke Broz od subote ujutro, pred sahranu koja je zakazana za podne, biće izložen ispred Kuće cveća, i pored njega će pripadnici Vojske Srbije držati stražu. Ovo je odlučio Organizacioni odbor za sahranu nekadašnje prve dame SFRJ, koji je formirala Vlada, pišu "Novosti."

Ulaz kroz glavnu kapiju nekadašnje Titove zimske bašte, koja se nalazi tik uz Muzej istorije Jugoslavije, na Dedinju, biće prvo otvoren za novinare u10:30, a potom i za članove Vlade i porodice u 11 sati. Nakon toga, moći će da uđu i svi zainteresovani građani i predstavnici stranih delegacija, objašnjavaju u Odboru.

Tačno u podne, kraj odra će održati posmrtne govore premijer Ivica Dačić, Jovankin sestrić Goran Aleksić i predsednik SUBNOR-a prof. dr Miodrag Zečević. Zatim će, u krugu porodice i predstavnika Vlade, telo prve dame biti uneto u Kuću cveća, gde će biti sam čin ukopa. Kasnije će građanima i stranim delegacijama biti omogućeno da prođu u mimohodu i odaju počast udovici doživotnog jugoslovenskog predsednika. Počasnu stražu kraj groba držaće njeni saborci, borci čuvene Šeste ličke divizije, dokle budu mogli da izdrže.

Milan Surla, potpredsednik Sekcije Šeste ličke brigade, potvrđuje da će zajedno sa Sekcijom Gardijske brigade Trećeg bataljona Vrhovnog štaba, organizovati počasnu stražu kraj kovčega saborca Jovanke Broz:

" Želimo da se tako oprostimo od Jovanke. Računajući našu snagu i zdravlje, biće nas oko 25 boraca, potomaka i poštovalaca. Već smo sve obavestili, i ostalo je još da se dogovorimo oko nekih detalja. Od te grupe formiraćemo počasnu stražu blizu kovčega sa Jovankinim posmrtnim ostacima. Svi ćemo doći sa ratnim odlikovanjima".

Branko Gajić, iz Sekcije Gardijske brigade i pratećeg bataljona, celo popodne je u sredu bio "na vezi" sa borcima NOR i njihovim potomcima:

"Iz naše brigade počasnu stražu držaće 10 ljudi. Sada se presabiramo ko je kakvog zdravlja i ko može da izdrži da stoji kraj Jovankinog kovčega. Profesor dr Miodrag Zečević, predsednik SUBNOR-a, koji će se u subotu u Kući cveća, u ime boraca oprostiti od Jovanke Broz, kaže da još nije pripremio govor:

"Vezivalo nas je to odakle smo potekli, dela koja smo stvorili, ideje kojima smo stremili, i koje ćemo mi koji ostajemo čuvati. U subotu, mi treba da se oprostimo od čoveka, prijatelja, saborca, ali i ona verovatno treba da oprosti nama za sve što joj se desilo."

Toga dana, u Kući cveća biće otvorena i knjiga žalosti.

U ime porodice, samom činu pokopa prisustvovaće Jovankine sestre Nada i Zora, sa sinovima Goranom i Zoranom, kao i Titovi unuci Zlatica i Joška Broz.

"Ispred Kuće cveća počast će doći da odaju i predstavnici svih komiteta Komunističke partije. Doći će autobusima iz Novog Sada, Subotice, Niša i drugih gradova širom Srbije. U kontaktu smo i sa predstavnicima Titoslavije iz Rijeke, Titovim levim snagama Makedonije i Većem antifašista iz BiH, i znamo da će i oni doći organizovano, autobusima", kaže Joška Broz, lider Komunističke partije.

Kako nam je potvrđeno u Organizacionom odboru, već su se najavile i delegacije iz Slovenije, koje će doputovati u Beograd u četiri autobusa, kao i dva autobusa uglavnom nekadašnjih boraca i starih komunista iz Crne Gore.

Ispred Kuće cveća u sredu, inače, nije bilo građana, ali su mnogi zvali upravu Muzeja istorije Jugoslavije da se raspitaju o detaljima sahrane i protokolu. Kod glavnog ulaza dežurala je policija, a i pripadnici Vojske obišli su mesto da bi videli gde će držati počasnu stražu, gde će stajati vojni orkeastar i odakle će biti ispaljen počasni plotun. Radovi na Jovankinoj grobnici su skroz završeni i sve je već spremno za pogrebnu ceremoniju.

Poslednju počast Brozovoj udovici odaće i njen dugogodišnji advokat Toma Fila, zahvaljujući kome se izborila da spiskovi sa njenom i Titovom imovinom iz Muzeja istorije Jugoslavije i Arhiva Srbije stignu do suda.

"Jovanku sam poslednji put video 2010. godine, kada sam došao da joj kažem da mi više ne daju da je zastupam, jer sam, kao savetnik u Vladi, u sukobu interesa", kaže za "Novosti" Fila, i dodaje da je on ponudio pomoć kolega iz svoje kancelarije, ali je prva dama to odbila.

Fila kaže da su uglavnom pričali o stvarima vezanim za pravo i ostavinsku raspravu iza smrti njenog muža:

"Bila je divna žena, nijedan državnik na svetu nije imao lepšu suprugu. Sama je brinula i o svom i o Titovom izgledu. Potpuno me je fascinirala kao žena heroj. Prošla je kroz rat sa dva ordena, spasla je sestre iz sirotišta, i iako mlada, odgajila ih je i iškolovala. Volela je Tita do kraja života i nikada ružnu reč o njemu nije rekla.

Ali zato je bila ljuta što su je sklonili od njega, i što su iz bezbednosnih službi širili glasine da je spremala državni udar. Fila kaže da je ipak hrabro prošla kroz sve to, baš kao što je hrabro pre toga prošla kroz rat, a posle toga kroz izolaciju. Rado je pričala o svojim putovanjima i odlično je poznavala geopolitičku situaciju u svetu.