Grob Jovanke Broz prvog dana posle sahrane obišlo je nekoliko hiljada ljudi. Većina je samo prošla pored mermerne ploče sa njenim imenom, neko je položio cvet ili se poklonio nad spomenikom. Na beloj ploči stajalo je pedesetak cvetova, uglavnom crvenih ruža. Skoro svi koji su u nedelju ušli u Kuću cveća foto-aparatima ili telefonima slikali su mesto gde je sahranjena prva dama velike Jugoslavije.

Najveća gužva bila je ujutru u deset časova kada su otvorena vrata Kuće cveća. Čekalo se u redu da se priđe grobnici, ali već od podne nije bilo zastoja za sve koji su želeli da odaju poštu.

Grupa mladih Zagoraca izašla je iz kombija kumrovačkih tablica. Kažu, došli su na Jovankinu sahranu, ali u subotu nisu uspeli da priđu grobu. Zato su u nedelju ponovo došli da joj odaju poštu.

"Ona je simbol antifašističke borbe, bila je Titova supruga i rođena je u Hrvatskoj. To je dovoljan razlog da dođemo u Beograd na njenu sahranu", priča za "Novosti" Ivan Habulin (29), jedan od šestorice Zagoraca, koji nije bio ni rođen kada je Jovanka bila prva dama.

"Ona je deo i hrvatske istorije, onog dela koji se usprotivio fašizmu i na koji smo bar mi ponosni".

Pločnikom kraj Jovankinog groba, držeći kćerku za ruku, prošla je Zora Francuz (59), iz Gradiške iz Republike Srpske.

"Žao mi je što je Jovanka doživela šikaniranje i živela ispod časti. Da je bila jaka osoba govori i to koliko je dugo trpela neljudske uslove života i ćutala", kaže Zora sa suzama u očima.

"Treba se pokloniti tako dostojanstvenoj ženi. Mlada je otišla u partizane i to govori koliko je bila spremna da se otrgne od tadašnjih običaja, jer u to doba za ženu su bile samo preslica i vuna, a ne da ratuje".

Grupa Slovenaca turistički je došla u obilazak Beograda i baš se pogodilo da je tog vikenda sahranjena Jovanka Broz. Obišli su Muzej Jugoslavije, pa i grobove Josipa i Jovanke. Terezija Škrlj iz Ljubljane kaže da je sada prvi put u Beogradu od 1962. godine.

"Tada sam kao srednjoškolka nastupala na sletu predaje štafete Titu, koji se održavao na stadionu JNA", priča Terezija. "Sada sam, posle toliko godina, ponovo došla u Beograd. Odrastala sam, obrazovala se i živela u Titovoj Jugoslaviji i mislim da je pristojno odati poštu i njegovoj preminuloj supruzi".

I nekoliko Kineza posetilo je u nedelju Jovankin grob. Kažu da su turisti iz Pekinga.

"Tito i Jovanka su simboli jedne ere. Bili su heroji i borci protiv nacizma i pošto smo se sada zatekli u Beogradu nismo želeli da propustimo priliku da odamo poštu preminuloj partizanki", priča Li Ksju (28).

Kinezi smatraju da je Kuća cveća najveći spomenik ovde i niko od nas koji dođemo u Beograd ne propusti da je obiđe.

Sahranu Jovanke Broz iskoristilo je i nekoliko samozvanih preduzetnika, koji su videli mogućnost da nešto i zarade. Prodavali su bedževe, upaljače i majice sa Titovim i Jovankinim portretima. Bedževi su koštali pedeset dinara, upaljači sto (ili evro za strance), a majice su prodavane za 600 dinara. Jedan od njih kaže da je u subotu, na dan sahrane, dobro zaradio.

"Kuća cveća" neće raditi sutra.

Muzej istorije Jugoslavije saopštio je da će "Kuća cveća" biti otvorena od utorka, 29. oktobra i ulaz u nju biće besplatan zaključno sa nedeljom, 3. novembra.

Za obilazak celog kompleksa Muzeja, u šta osim "Kuće cveća spada i Muzej "25 maj" i "Stari muzej", naplaćivaće se ulaznica u visini od 200 dinara za sve posetioce.

U Muzeju "25 maj" u toku je izložba "Peking-Beograd", dok je u "Starom muzeju" izložba "Put oko sveta za 23 minuta".

Radno vreme Muzeja istorije Jugoslavije je od 10 do 18 časova, svakim danom osim ponedeljkom.