Predloženim izmenama Krivičnog zakonika uvodi se krivično delo ugrožavanje javnog saobraćaja opasnom radnjom i opasnim sredstvom zbog, kako je naveo predlagač, učestale pojave protivpravnog zaustavljanja prevoznog sredstva u železničkom saobraćaju.

Predloženo je da se kao teška krađa tretira krađa javnih uređaja za vodu, kanalizaciju, toplotu, gas, električnu energiju ili drugu energiju ili uređaje sistema javnog saobraća i veza...

Izmenama zakona predloženo je da kazna za direktne izvršioce krivičnih dela bude od jedne do osam godina zatvora, a za one koji prikrivaju, kupuju ili preprodaju predviđena je zatvorska kazna od šest meseci do pet godina.

Razlog za te izmene je u inicijativi javnih preduzeća Elektroprivreda Srbije, Elektromreže Srbije i Železnice Srbije, da se reši problem sve učestalijih krađa javnih uređaja, kao i njihovo oštećenje ili uništenje, čime se nanosi višemilionska šteta tim sistemima i onemogućava redovan rad, navodi se u obrazloženju izmena koje je potpisala grupa od 65 poslanika SNS.

Cilj izmena Krivičnog zakonika je da se ostvari prevencija i da se takve krađe više ne dešavaju, piše u obrazloženju.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Zoran Babić izjavio je  da zbog krađe infrastrukture i javnih uređaja preduzeća u Srbiji trpe milionske štete i da su najveće gubitke pretrpele Železnice Srbije.

Obrazlažući izmene Krivičnog zakonika koje je predložila SNS, Babić je u Skupštini Srbije rekao da su Železnice Srbije u proteklih šest godina u "10.296 identifikovanih krađa" pretrpele štetu od 1,5 milijardi dinara".

Babić je izneo podatak da je Elektromreža Srbije za četiri godine krađom na trafostanicama direktno oštećena za 23,1 miliona dinara.

On je kazao da je "trend" krađe iz godine u godinu sve veći, i izrazio očekivanje da će izmene zakona podržati sve političke partije u parlamentu ali i celo društvo.

"Elektroprivreda Srbije i sva preduzeća čiji je ona osnivač su od 2008. godine imali direktnu štetu od krađa na postrojenjima u iznosu većem od 349 miliona dinara", rekao je Babić.

Prema njegovim rečima, zbog krađa infrastrukture Telekoma Srbije hiljade građana Srbije je u 21. veku bez interneta.

"To je najbenignije, šta ćemo sa važnim sistemima odbrane, policije, koji su na taj način ostajali bez pristupa informacionim sistemima", upitao je Babić.

Poslanici u objedinjenoj debati raspravljaju i o potvrđivanju konvencija o dostavljanju u inostranstvo sudskih i vansudskih akata u građanskim i trgovačkim stvarima, kao i o izvođenju dokaza.

Iako je prvobitno bilo predviđeno da se raspravlja i o izmenama Zakona o državnim službenicima i o državnoj upravi, to se neće desiti, jer je vlada preksinoć iz procedure povukla te predloge.

Poslanici su juče završili i debatu o setu pravosudnih zakona i utvrdili sastav Odbora za stabilizaciju i pridruživanje, koji će pratiti primenu S S P.