• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Burna rasprava o budžetu

U Skupštini Srbije u ponedeljak je počela rasprava o vladinom predlogu Zakona o budžetu za 2007. godinu, za koji je ministar finansija Mirko Cvetković rekao da obezbedjuje makroekonomsku stabilnost i odražava ekonomske i socijalne prioritete Srbije.

U Skupštini Srbije u ponedeljak je počela rasprava o vladinom predlogu Zakona o budžetu za 2007. godinu, za koji je ministar finansija Mirko Cvetković rekao da obezbedjuje makroekonomsku stabilnost i odražava ekonomske i socijalne prioritete Srbije.

Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić prekinuo je oko 20.30 sati rad parlamenta, i nastavak objedinjene načelne rasprave o Predlogu zakona o budžetu, kao i pratećim poreskim zakonima, zakazao za utorak ujutro.

Za načelnu raspravu, koja je produžena sa pet na deset sati, prijavljeno je još oko 60 poslanika.

Budući da je i rasprava po dnevnom redu prekidana brojnim replikama i povredama poslovnika, o budžetu su govorili samo ovlašćeni predstavnici poslaničkih grupa.

Obrazlažući Predlog zakona o budžetu za ovu godinu pred poslanicima Skupštine Srbije, ministar finansija je rekao da su prihodi i rashodi državne kase do kraja ove godine planirani tako da se više novca izdvoji za ulaganje u infrastrukturu i kapitalne investicije, kao i za podsticaj zapošljavanju i dotacije najugroženijim kategorijama stanovništva.

Cvetković je kazao da je budžet pravljen na osnovu procena da će inflacija u ovoj godini biti 6,5 odsto, a rast bruto-društvenog proizvoda (BDP) 5,9 odsto.

Prema njegovim rečima, očekuje se da će rast izvoza biti veći nego u prošloj godini, a rast uvoza usporen, usled smanjenja domaće tražnje.

Prema predlogu budžeta, prihodi državne kase u ovoj godini trebalo bi da budu 581,8 milijardi dinara i za 16 odsto veći nego u 2006. godini, a rashodi 595,5 milijardi dinara, što je 27 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Predvidjeni budžetski deficit je 13,7 milijardi dinara, odnosno 0,6 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), dok je u 2006. godini budžet imao suficit od 31,5 milijardi dinara.

Cvetković je naveo da je za Nacionalni investicioni plan (NIP) predvidjeno 44,4 milijardi dinara, što je 4,8 puta više nego u prethodnoj godini, tako da će ukupna ulaganja u javne investicije činiti 2,4 odsto BDP-a. On je dodao da je za otplatu javnog duga predvidjeno 42 milijarde dinara.

Rast izdataka za plate zaposlenih budžetskih korisnika predvidjen je na nivou od 25 odsto, naveo je srpski ministar finansija i dodao da je to posledica porasta plata u poslednjem kvartalu prošle godine i ugovorenih obaveza pre svega zaposlenih u zdravstvu, prosveti i javnoj administraciji.

Cvetković je naglasio da se najveći prihodi budžeta očekuju od naplate poreza na dodatu vrednost (PDV), u iznosu od 270,4 milijarde dinara, a zatim od naplate akciza u iznosu od 98,8 milijardi dinara.

Zbog povećane privredne aktivnosti, kako kaže ministar finansija, ove godine bi naplata poreza na dobit gradjana trebalo da se poveća, a prihodi od carina da ostanu isti.

SRS, LDP i manjine protiv budžeta

Poslanici SRS i LDP zatražili su, prilikom otvaranja rasprave o Predlogu zakona o budžetu, da vanrednoj sednici, pored ovlašćenih ministara, prisustvuju predsednik Vlade Vojislav Koštunica, kao i ostali članovi njegovog kabineta.

Šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović ocenio je da je, zbog značaja teme, neophodno prisustvo premijera i ministara i zapitao da li su oni pozvani da ucestvuju u današnjem radu parlamenta.

Jovanović je objasnio da poslanici premijeru i ministrima imaju da postave niz pitanja u vezi sa planiranim budžetom od gotovo 600 milijardi dinara i da zato ocekuju njihovo prisustvo.

On je najavio da poslanici LDP-a neće glasati za vladin predlog budžeta.

Poslanička grupa SRS je ocenila da pedloženim budžetom za ovu godinu Vlada pokazuje nedovoljnu brigu za interes gradjana, kao i da predvidja nerealne izvore prihoda.

Poslanik SRS Jorgovanka Tabaković je kazala da država raspodeljuje 646 miljardi, a ne kako tvrdi 595 milijardi dinara, dodajući da će razlika u odnosu na realne prihode od 581 milijardu dinara, stvoriti zaduženja i povećanje javnog duga.

U pauzi skupštinske rasprave, ministar Cvetković je najavio da Vlada neće podržati amandmane na predlog budžeta čije bi usvajanje povećalo budžetski deficit.

Cvetković je rekao da još nije upoznat s tim koliko je amandmana stiglo na taj zakonski predlog, ali je istakao da neće podržati one koji povećavaju deficit.

Šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić upozorila je da će planirana inflacija od 6,5 odsto teško biti održiva do kraja godine, jer su rashodi državne kase povećani za oko 27 odsto u odnosu na prošlu godinu, ali je najavila da će ta poslanička grupa glasati za predloženi budžet.

Grubješićeva je skrenula pažnju na to da će teret obezbedjenja makroekonomske stabilnosti ponovo poneti Narodna banka, koja će morati da vodi restriktivnu monetarnu politiku.

Šef poslaničke grupe nacionalnih manjina Pastor Balint najavio je da ta poslanička grupa neće glasati za predloženi budžet i izrazio nezadovoljstvo što je za 2007. godinu u državnoj kasi predvidjeno samo dva miliona dinara za medjunarodnu i kulturnu saradnju nacionalnih manjina.

Posle pauze od sat vremena i najave predsednika parlamenta da će Skupština raditi i posle 18 sati, u nastavku sednice poslanička grupa DSS-NS podržala je budžet, ocenjujući da je razvojni i da će omogućiti otvaranje novih radnih mesta.

U ime te poslaničke grupe Slavoljub Matić je rekao da opozicija nije iznela prave zamerke koje bi ugrozile suštinu budžeta, dodajući da se on iz opravdanih razloga donosi sa zakašnjenjem.

Matić je rekao i da spoljnotrgovinski deficit opterećuje privredu, ali da treba stvoriti uslove da domaći proizvodi postanu konkurentni na svetskom tržištu, kao i da se nepotreban uzvoz smanji.

Ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Demokratske stranke Aleksandar Vlahović ocenio je da je predloženi budžet i socijalni i razvojni i da doprinosi makroekonomskoj stabilnosti.

Najavljujući da će poslanička grupa DS glasati za budžet, Vlahović je ocenio da su prihodi budžeta realno planirani, a makroekomski će biti uspostavljena ravnoteža izmedju monetarne i fiskalne politike.

Izlaganje Vlahovića izazvalo je niz replika i zamerki zato što je "hvalio" vladin predlog budžeta, "u šta ni sam ne veruje".

Šef poslaničke grupe radikala Tomislav Nikolić optužio je Vlahovića da je u sprezi sa ministrom finansija Mirkom Cvetkovićem, prozivajući ih da su kao ekonomisti DOS-a opljackali državnu imovinu i "prodavali je za jedan evro".


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image