• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nema prenosa - nema ni sednice

Skupština Srbije prekinula je u utorak uveče načelnu raspravu o predlogu budžeta za 2007. godinu i izmenama poreskih zakona zbog nemogućnosti prenosa sednice na drugom programu RTS-a na kojem je prenošena košarkaška utakmica Partizan-Crvena zvezda u borbi za titulu prvaka Srbije.

Skupština Srbije prekinula je u utorak uveče načelnu raspravu o predlogu budžeta za 2007. godinu i izmenama poreskih zakona zbog nemogućnosti prenosa sednice na drugom programu RTS-a na kojem je prenošena košarkaška utakmica Partizan-Crvena zvezda u borbi za titulu prvaka Srbije.

Sednica parlamenta završena je nešto pre 20 sati, a načelna rasprava biće nastavljena u sredu. Na drugom programu RTS-a se emituju direktni televizijski prenosi skupštinskih sednica.

Tokom rasprave u utorak poslanici opozicionih stranaka kritikovali su vladin predlog budžeta za 2007. godinu ocenjujući da izdvajanja nisu rasporedjena po prioritetima koji su bitni za budućnost države i gradjana.

Poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandra Jerkov ocenila je da je budžet veoma loš za mlade u Srbiji i da izdvajanja za njih nisu adekvatna potrebama.

Jerkov je ukazala da je Vlada predvidela velika sredstva za administraciju koju čine predstavnici vladajućih stranaka, a da je premalo novca izdvojeno za Fond za mlade talente iako je odlazak mladih iz zemlje dugoročno najveći problem Srbije.

Kao primer ona je istakla stavku kojom se iz budžeta predvidjenog za Ministarstvo veza izdvaja 610 miliona dinara za dotacije crkvama, i 90 miliona za obnovu Hilandara, a da se nigde ne navode sredstva za obnovu škola.

Ocenjujući da osim crkve i vojske državu ništa ne zanima, Jerkov je navela da je nedovoljno sredstava predvidjeno i za izbeglice, kao i za regionalni razvoj.

Poslanik Socijaldemokratske unije Žarko Korać je ocenio da je dobro što je Nacionalani investicioni plan postao deo budžeta, ali da je problem što su izdvojena ogromna sredstva za koja se ne zna kako su sastavljena.

On je ocenio da je neophodno da je uradi revizija NIP-a da bi se finansiralo ono što je neophodno i upitao ko je odlučio o tome koje ustanove i institucije treba finansirati i sa koliko sredstava, a koja ne.

Prema rečima poslanice Liberalno demokratske partije Nataše Mićić, budžet nije ni razvojni ni tranzicioni, već vodi u inflaciju.

Poslanik Srpske radikalne stranke Veroljub Arsić takodje je ocenio da je predvidjena prevelika javna potrošnja, kao i spoljnotrgovinski deficit.

Budžet nije razvojni i socijalni, već inflatorni, naveli su poslanici opozicione Srpske radiklane stranke (SRS) i ocenili da je Nacionalni investicioni plan "skrojen u kontekstu predizborne kampanje pred predsedničke izbore".

U raspravi, poslanik SRS Momir Marković postavio je i dva poslanička pitanja. On je pitao da li je uspostavljen kodeks oblačenja u ministarstvima jer je "dobio informacije da ministarka nauke Ana Pešikan dolazi u ministarstvo golog stomaka".

Ministru finansija Mirku Cvetkoviću Marković je poručio da Vlada parlamentu duguje završne račune budžeta za prethodnih šest godina.

Lidija Vukičević iz SRS-a ocenila je i da su sredstva namenjena kulturi nedovoljna, kritikovala je što parlament još nije doneo zakon o pozorištu, a ukazala je i na težak položaj samostalnih umetnika koji, kako je navela, žive na ivici bede i u penziju odlaze sa 14.000 dinara.

Poslanik Paja Momčilov iz SRS-a je rekao da se ne zna tačno kolika su izdvajanja iz budžeta za zdravstvo. On je ocenilo da je predloženi budžet "bruka i sramota" i da nije u interesu gradjana već u interesu "korumpiranih političkih elita".

Predlogom budžeta za 2007. godinu planirani su prihodi od 581,8 milijardi dinara i rashodi od 595,5 milijardi dinara, a budžetski deficit iznosiće 13,7 milijardi dinara, odnosno 0,6 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP).

Podršku budžetu najavili su poslanici vladajuće koalicije, dok će protiv glasati Poslanički klub Vojvodjanski poslanici, Poslanički klub manjina, Srpska radikalna stranka, Socijalistička partija Srbije i Liberalno-demokratska partija.

Skupština je u ponedeljak, 18. juna, prihvatila predlog SRS-a da se udvostruči vreme za načelnu raspravu o Predlogu budžeta i poreskim zakonima sa pet na deset sati.

Poslanici će razmotriti i izmene zakona o porezu na imovinu, poreza na dodatu vrednost, o akcizama, o carinskoj tarifi i poreskom postupku i poreskoj administraciji.

Na dnevnom redu su i predlozi odluka o davanju saglasnosti na finansijske planove republičkih fondova za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih, poljoprivrednika i samostalnih delatnosti, zatim Nacionalne službe za zapošljavanje i Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Na dnevnom redu sednice su i izbor zaštitnika gradjana (ombudsmana) i poverenika za informacije od javnog značaja.

Kandidat za ombudmana je Saša Janković koga je predložio Odbor za ustavna pitanja, a kandidat za poverenika je Rodoljub Šabić, koga je predložio Odbor za kulturu i informisanje, a koji tu dužnost obavlja od 22. decembra 2004. godine.

Poznata obećanja

Poslanici vladajućih partija su ocenili da će budžet dopriteti većoj stabinosti u društvu i neće dovesti do povećanja inflacije.

Poslanici Demokratske stranke ocenili su da je predloženi budžet izmedju ostalog i socijalan jer vodi računa o penzionerima i mladima, a da bi prioritet trebalo da budu zdravstvena preventiva i smanjenje siromaštva u Srbiji.

Poslanik DS Jelena Marković rekla je da je u budžetu 16 odsto više novca za penziono osiguranje, sigurnu isplatu penzija i njihovo povećanje tri puta godišnje. Ona je pozdravila i to što je 26 miliona dinara predvidjeno za Fond za mlade talente, a 150 miliona dinara za socijalno ugrožene učenike i ocenila da bi prioritet društva trebalo da budu obrazovanje i mladi, a ne policija i bezbednosne službe.

Dodala je da Služba za ljudska i manjinska prava nikada nije imala veći budžet što podrzumeva veća sredstva nacionalnim zajednicima.

Ona je, medjutim, navela da se ne slaže sa tim da je za Komisiju za lustraciju predvidjeno samo 220.000 dinara iz budžeta ocenivši da ta komisija može da radi samo ukoliko ima više sredstava.

Poslanik Socijalističke partije Srbije Rajko Baralić je istakao je da se ne slaže da je predloženi budžet socijalan i naveo da je više studenta koji sami plaćaju školarinu od onih koji se finansiraju iz budžeta.

Baralić je rekao da sanja o državi u kojoj će "svako seljače ako je bistro i želi da uči, moći da postane akademik", a da je to sada nemoguće.

Upozorivši na, kako je navela, stravične podatke po kojima dnevno jedna žena u Srbiji umre od raka grlića materice, poslanik DS-a Gordana Čomić upitala je šta se uradilo na preventivi zdravlja žena i celog stanovništva. Prema njenim rečima, Ministarstvo zdravlja bi trebalo da posveti pažnju prventivnim programima i unapredjenju zdravlja žene.

Čomićeva je kazala da treba razmišljati o tome šta Skupština može da uradi iduće godine u podršci radjanju dece i upitala da li je dva odsto budžeta dovoljno za sve socijalne potrebe porodica bez ili sa decom. Navela je i da mnogo porodica želi decu i da je veliko interesovanje za vantelesnu oplodnju.

Prema njenim rečima, prioritet Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja trebalo bi da bude smanjenje siromastva. Čomić je navela da istraživanja iz poslednje tri godine pokazuju da
10,6 odsto stanovništva u apsolutnom siromaštvu jer su im mesečna primanja manja od 4.970 dinara.

Prema njenim rečima, na jugu Srbije je 26,4 odsto siromašnih, a u Beogradu oko četiri odsto.

Poslanica G 17 plus Nadica Momirov zatražila je da se sredstva za muzički festival "Egzit" u Novom Sadu u budžetu za 2007. godinu povećaju sa deset na 30 miliona dinara.

Momirov je izjavila novinarima da predvidjenih 10 miliona dinara nije dovoljno za organizaciju tog festivala, za izgradnju infrastrukture i za neophodne bezbednosne mere.



MMF: Rizičan predlog...

Stalni predstavnik Medjunarodnog monetarnog fonda u Srbiji Harald Hiršhofer (Hirschofer) upozorio je da Vladin predlog budžeta za 2007. može produbiti makroekonomske rizike usled brzog rasta i neodgovarajuće strukture potrošnje.

On je agenciji Beta rekao da postoji rizik od uspostavljanja "prociklične fiskalne politike, pošto u brzo rastućim privredama, kao što je srpska, prihodi od poreza brzo rastu usled visoke tražnje i rasta plata.

Ali takvi ciklični dobici bi, kako je rekao predstavnik MMF-a, trebalo bi da budu sačuvani, pre nego potrošeni na još veću potrošnju i plate, kako bi se smanjio deficit tekućeg računa i ojačala dugoročna stabilnost fiskalne politike.

Hiršhofer je podsetio da su fiskalne potrošnje bile ograničene u prvoj polovini godine privremenim finansijskim aranžmanom i da bi postizanje ciljanog nivoa potrošnje po nacrtu budžeta za 2007. godinu značilo značajno fiskalnu ekspanziju u drugoj polovini godine.

"Očigledno je da je u Srbiji došlo do brzog realnog povećanja plata u javnom i drzavnom sektoru, u rasponu od 15 do 32 odsto, što je značajno više od inflacije, ali i od porasta produktivnosti", istakao je Hiršhofer.

Ako nema porasta produktivnosti, naveo je, to znači da neko drugi mora da plati za to povećanje plata.

Podsetio je da su preporuke MMF-a fiskalni suficit u 2007. godini, poboljsanje efikasnosti javne potrošnje, brza privatizacija velikih javnih preduzeća i redizajniranje Nacionalnog investicionog plana (NIP).

Neophodno je, istakao je Hiršhofer, da se zamrzne realizacija NIP-a i napravi nova lista prioriteta kako bi se finansirali projekti koji omogućavaju ekonomki rast, veći dohodak i bolji standard.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image