Zbog sudara "teorije" i prakse studenti ne mogu naći posao kada završe fakultet.

"Današnji svetski dan studenata, studenti u Srbiji dočekuju studirajući profesije koje ne postoje u šifrarniku zanimanja, pa samim tim kada ih završe ne mogu ni da pronađu adekvatan posao", navodi se u saopštenju omladine Lige socijaldemokrata Vojvodine, povodom Svetskog dana studenata.

Dodaje se da postojeći šifrarnik zanimanja datira iz 1992. godine, da je dopunjavan šest godina kasnije, ali da nije usaglašen sa Zakonom o visokom obrazovanju iz 2005. godine, zbog čega su zanimanja, koja studenti stiču po Bolonjskom procesu, nepostojeća.

Omladina LSV je tim povodom uputila ministru prosvete Tomislavu Jovanoviću molbu za sastanak o poboljšanju položaja studenata.

Među zahtevima sa kojima će izaći pred ministra prosvete jeste i da se uredi način bodovanja svakog predmeta, ali i da se zakonski uredi visina taksi koje studenti plaćaju fakultetu, piše u saopštenju.

Nepostojeća zanimanja jesu najveći ali ne i jedini problem studenata danas u Srbiji.

Na današnji Međunarodni dan studenata akademci u Srbiji ukazuju na otpor da se reforma započeta Bolonjskom dekalaracijom dovede do kraja i da se prihvate sugestije studenata.

Nastavni programi su obimni, literatura zastarela, a ne manje važan problem mladih je manjak mesta u studentskim domovima, neadekvatan broj i visina stipendija, visoki kriterijumi za dobijanje stipendije, rekao je Tanjugu predsednik Studentske unije Srbije (SUS) Bojan Vojinović.

U Beogradu studentski dom nije izgrađen 35 godina, a loša finansijska situacija roditelja ne dozvoljava da deci iznajme stan.

Cene hrane i smeštaja u domovima povećane su za 30 odsto, a stipendije su nepromenjene. Iznos je 6.100 dinara, isplata je neredovna, a troškovi hrane i smeštaja su oko 7.000 dinara, podsetio je Vojinović.

On je naveo da je uslov za dobijanje stipendije prosečna ocena 9.00, a da se SUS zalaže za smanjenje na 8.50.

Ogromna konkurencija za mesta u domovima je i u Novom Sadu i Nišu, gde prosečno tri studenta konkurišu na jedno mesto.

SUS predlaže formiranje fonda u koji bi bila uključena ministarstava, univerziteti, gradske opštine, za finansiranje izgradnje ovih domova, rekao je Vojinović, ističući da studiranje ne sme da bude privilegija bogatih.