• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Azijske zemlje o licemerju Zapada

Lideri i privrednici azijskih zemalja optužili su u ponedeljak bogate zemlje za licemerje, tvrdeći da koriste jeftinu radnu snagu u Kini za svoje poslove koji zagadjuju okolinu, a potom okrivljuju tu zemlju da doprinosi globalnom otopljavanju i klimatskim promenama.

Lideri i privrednici azijskih zemalja optužili su u ponedeljak bogate zemlje za licemerje, tvrdeći da koriste jeftinu radnu snagu u Kini za svoje poslove koji zagadjuju okolinu, a potom okrivljuju tu zemlju da doprinosi globalnom otopljavanju i klimatskim promenama.

"To je zeleni imperijalizam", izjavio je zamenik malezijskog ministra finansija Nor Mohamed Jakop, na dvodnevnoj konferenciji Svetskog ekonomskog foruma o istočnoj Aziji, koja se održava u Singapuru.

"Kompanije koje su najveći zagadjivači u Kini su u vlasništvu Amerikanaca, Evropljana, Japanaca i drugih. One imaju koristi od jeftine radne snage, od resursa, a istovremeno optužuju Kinu za zagadjenje okoline", katergoričan je Nor Mohamed.

Jedan zvaničnik kineskog aviosektora je ocenio da je Zapad prvenstveni zagadjivač, a jedan američki biznismen je ukazao da je potrošnja energije u Aziji relativno nesrazmerna u odnosu na njen doprinos svetskoj ekonomiji.

Svi učesnici su se složili da umesto što se utvrdjuju krivci, problem klimatskih promena bi trebalo rešavati na medjunarodnom planu i uz učešće privatnog sektora.

Učesnici skupa u Singapuru su uputili kritike Americi i Australiji zato što nisu potpisale sporazum postignut 1997. godine u Kjotu, kojim se ograničava emisija ugljendioksida i drugih štetnih gasova koji izazivaju klimatske promene u industrijski razvijenim zemljama.

Kina je potpisnica tog sporazuma, ali kao zemlja u razvoju izuzeta je iz ograničenja. Nor Mohamed smatra da nema svrhe "prozivati" jednu zemlju kao što je Kina kad je zagadjenje globalni problem.

Kina je prošle godine za oko 7,5 odsto pretekla SAD po oslobadjanju ugljendioksida u atmoferu, navedeno je u nedavno objavljenom izveštajuholandske Agencije za ekološke procene.

Kina, medjutim, navodi statistiku prema kojoj ona s populacijom od 1,3 milijarde ljudi oslobadja oko 10.500 libri (libra=oko 450 grama) ugljendioksida po stanovniku, dok je emisija u SAD blizu 42.500 libri po stanovniku.

Čelnik jedne američke gradjevinske i projektantske firme Ralf Peterson je izjavio da azijski privredni rast nije održiv zbog visoke i neefikasne potrošnje energije koja doprinosi zagadjenju.

Peterson je izneo podatak da azijske zemlje učestvuju s 11 odsto u ukupnoj globalnoj proizvodnji, a troše čak 21 odsto ukupne potrošnje nafte. Kineska proizvodnja, na primer, predstavlja 5,5 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda, dok ta zemlje koristi 15 odsto energije na sveskom tržištu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image