• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: O akcizama, porezu i izvinjenju

Skupština Srbije završila je razmatranje amandmana na vladin predlog izmena Zakona o akcizama i započela razmatranje amandmana na predložene izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji.

Skupština Srbije završila je raspravu o predloženim izmenama poreskih zakona, o kojima će glasati u petak.

Poslanici su u sredu razmotrili amandmane na predložene izmene zakona o akcizama, o poreskom postupku i poreskoj administraciji, o porezima na imovinu i o carinskoj tarifi.

Skupština će glasati i o izmenama zakona o porezu na dodatu vrednost u petak, kada bi trebalo da budu izbarani i zaštitnik gradjana (ombudsman) i poverenik za informacije od javnog značaja.

Kanditat za ombudsmana je Saša Janković, a za povrenika Rodoljub Šabić.

Skupština u četvrtak neće raditi, a glasaće o tačkama dnevnog reda vanredne sednice u petak u 17.00.

Izmenama se Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji uskladjuje sa Zakonom o finansiranju lokalne samouprave koji se primenjuje od 1. januara ove godine. Izmenama se omogućuje da lokalne samouprave utvrdjuju, kontrolišu i naplaćuju svoje izvorne prihode.

Predvidjeno je da Poreska uprava Srbije odlučuje o žalbama protiv rešenja jedinica lokalne samouprave, čime se obezbedjuje dvostepenost poreskog postupka i smanjuju žalbeni troškovi.

Takodje je predvidjeno da se onemogući gradjanima koji nisu izmirili poreske obaveze da osnivaju preduzeća, kao potencijalne nove poreske dužnike. Izmenama se uvodi i obaveza velikim poreskim obveznicima da poreske prijave podnose elektronskim putem.

Prethodno, tokom rasprave o amandmanima na Predlog zakona o akcizama, poslanici Srpske radikalne stranke zatražili su da se ne uvodi akciza na tečni naftni gas jer je ovaj energent, koji najmanje ugrožava životnu sredinu, trenutno najpovoljniji i najpristupačniji gradjanima Srbije.

Taj zakon predvidja i uvodjenje akcize na tečni naftni gas za automobile, a poslanici SRS su ukazali da oko 150.000 vozača koristi ovaj energent, kao i mnoga domaćinstva i ugostiteljski objekti, naročito u Vojvodini, ''što bi ugrozilo njihov materijalni položaj".

Zoran Krasić iz te stranke ocenio da će se to odraziti i na poskupljenje prevoza i rast cena na malo.

''Ovo je dokaz da ne postoji politika vlade Srbije, ona nije jedinstvena, nego, gde god se pojavi neki poreski agregat, mazni to, jer je to demokratska tekovina", kazao je Krasić.

Naglasivši da su korisnici tečnog naftnog gasa ekonomski najugroženiji gradjani Srbije, radikali su podsetili da se radi o najčistijem energentu koji ekološki najmanje ugrožava životnu sredinu, ''dok se svi, navodno, zalažemo da nam životna sredina bude zdrava i zbog toga treba da imamo takvu fiskalnu politiku koja treba da stimuliše njegovo korišćenje u ove svrhe".

Oni su zatražili da se akciza na ovaj energent plaća šest dinara po kilogramu do kraja ove godine, a od početka 2008. godine 10 dinara po kilogramu.

Goran Cvetanović (SRS) rekao je da ukidanjem akcize na uvozne sokove Vlada uništava domaću proizvodnju, pogotovo što je izražen spoljnotrgovinski deficit.

Prema njegovim rečima, sniženje akcize sa 40 na 30 odsto neće doprineti sniženju kafe i naši gradjani neće imati korist od toga, već će najveću korist imati uvoznici, a budžet će i dalje ostati uskraćen za veliki deo sredstava.

Govoreći o najavi oslobadjanja plaćanja akciza na kerozin i petrolej, Cvetanović je kazao da će se tome obradovati samo tajkuni, ''koji su preuzeli primat u snabdevanju tržišta i na taj način im vlada omogućava još veći profit".

Rasprava je često bila prekidana drugim temama, svadjama i prepirkama izmedju radikala i demokrata.

Genaralni sekretar SRS Aleksandar Vučić najoštrije je u skupštini kritikovao predsednika Srbije Borisa Tadića zbog izvinjenja hrvatskom narodu i optužio njega i Demokratsku stranku da "uništavaju državu".

Ocenjujući da će Boris Tadić za izvinjenje hrvatskom narodu "platiti političku cenu" i da jedva čeka predsedničke izbore, Vučić je za skupštinskom govornicom kritikovao Tadića što u Zagrebu nijednom rečju nije pomenuo strašne zločine koji su počinjeni srpskom narodu.

Vučić je upitao Tadića da li se izvinjava Hrvatskoj i zbog Jasenovca, Knina, Gline, akcija Bljesak i Oluja i stotine hiljada proteranih i pobijenih Srba. On je ocenio da je svojim izvinjenjem Tadić "pljunuo u lice svakom Srbinu i svakom čoveku kome je stalo do istine".

Njemu je replicirao poslanik DS-a Slobodan Gavrilović navodeći da DS nikada nije niti će omalovažavati bilo čije žrtve, a posebno ne srpske, ali da želi da uspostavlja nove odnose i novu politiku, umesto one koja je devedesetih dopinela da milioni ljudi budu prognani, da desetine hiljada izgubi živote i ostanu ratni vojni invalidi.

Gavrilović je rekao da su svi narodi na prostoru bivše SFRJ pretrpeli nesreću i da se patnja ne može deliti.

"Izvinjenje predsednika Srbije u Hrvatskoj je čin koji treba da pokaže odgovornost u Srbiji za ono što su pojedinci učinili drugima. Zbog toga se nikada nećemo sramiti, a pojedinci moraju da odgovaraju za zločine. Ne možemo da rešimo pitanje prošlosti tako što ćemo stavljati masku na odredjene stvari", kazao je Gavrilović.

Vučić je potom nebiranim rečima govorio o DS-u optužujući njene članove da su "prevaranti, lažovi i uglavnom lopovi", koji su samo rasturali Srbiju.

Poslanik DS-a Srdjan Milivojević je, s druge strane, optužio pripadnike SRS-a da je za vreme njihove vlasti zabeležno najveće stradanje srpskog naroda.

Polemika radikala i demokrata usledila je nakon optužbe poslanika SRS-a Radiše Ilića iz Paraćina da je predsednik izgbegličkog udruženja Pravda iz tog grada u ime DS-a predložio hašku tužiteljku Karlu del Ponte za Novelovu nagradu za mir.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image