Centralnu državnu komemorativnu svečanost predvodila je ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović koja je istakla da je genocid nad Romima u Drugom svetskom ratu jedna od najtragičnijih epizoda tog oružanog sukoba koji, kako kaže, ne sme da bude zaboravljen.

Đukić Dejanović je osudila i odbacila svaku relativizaciju nacističkih zločina u Srbiji i ostatku sveta.

"Lekcije i poruke koja nam pruža istorijsko sećanje može se pretočiti u jednu rečenicu - da se nikada ne zaboravi, da se zločini nikada i nigde ne ponove", poručila je Đukić Dejanović.

Osim ministarke zdravlja vence na spomen-kompleks "Stratište" položili su i gradonačelnik Pančeva Pavle Radanov i predstavnik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Živojin Mitrović.

Radanov je podsetio da je na današnji dan, 16. decembra 1942, komandant Gestapoa Hajnrih Himler naredio da se iz svih evropskih zemalja pod nacističkom okupacijom deportuju Romi u logori Aušvic-Birkenau u Poljskoj, gde ih je 20.000 likvidirano.

Kako je dodao, do kraja rata ubijeno je ukupno 1,2 miliona Roma.

"Genocid nad Romima ostao je donekle u senci našeg kolektivnog sećanja usled ograničenog broja sačuvanih istorijskih izvora, arhivskih dokumenata, svedočenja i foto-materijala. Zato je naša obaveza prema stradalima da ne zaboravimo njihove patnje i da se borimo protiv svakog vida isključivosti i diskriminacije", podvukao je Radanov.

Prema njegovim rečima, Pančevo je u dekadi Roma donelo već drugu strategiju za društvenu integraciju Roma i akcione planove radi njene realizacije.

"Lokalna samouprava trudi se da raznim programima podstakne zapošljavanje Roma i da stimuliše decu da završe školu, jer smatramo da je obrazovanje pravi put izlaska iz siromaštva", rekao je Radanov.

Predstavnik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Živojin Mitrović ukazao je na činjenicu da je stradanje Roma neretko zaboravljano i pozvao da građani Srbije pokažu da njihova žrtva nije uzaludna.

"Pokušajmo da se setimo svih tih ljudi koji su dali svoj život, da se setimo i da obećamo da njihove žrtve i patnje nisu uzaludne i zaboravljene i da pokažemo svima nama, našim komšijama i svetskoj zajednici da različitnost nije mana nego vrlina", rekao je Mitrović.

Ceremonija obeležavanja Dana sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu, kojoj su prisustvovali potomci žrtava, predstavnici romske nacionalne manjine i diplomatskog kora, završena je umetničkim program Kulturno-prosvetne zajednice Srbije.