Artemije i suoptuženi se terete da su zloupotrebama oštetili fond Eparhije raško-prizrenske.

Sud je naredbom od 12. decembra naložio Višem javnom tužilaštvu da u roku od tri dana donese naredbu o dopuni istrage, objavljeno je na Portalu sudova.

Artemijev branilac Branislav Tapušković rekao je Tanjugu da je u svom odrgovoru na optužnicu podignutu 1. okrobra ukazao da odbrana nije dobila nalaze veštaka o navodim zloupotrebama.

U tom smislu sud je izdao naredbu da se istraga dopuni, naveo je Tapušković.

Istraga je u tom slučaju koji je pokrenut pre gotovo četiri godine po krivičnoj prijavi SPC završena u julu.

Pored monaha Artemija, istragom su bili obuhvaćeni vlasnik građevinskog preduzeća "Rade Neimar" Predrag Subotički i Jelena Šubarević, kao i arhimandrit Simeon Vilovski za kojim je raspisana međunarodna poternica.

Protiv Vilovskog i Subotičkog istraga je pokrenuta još u februaru 2010. godine zbog sumnje da su malverzacijama oštetili fond Eparhije raško-prizrenske za oko 350.000 dinara. Suđenje koje im je počelo ali je brzo prekinuto do okončanja ekonomsko-finansijskog veštačenja.

Tužilaštvo je zahtevalo istragu zbog sumnje da su vladika Artemije kao episkop Eparhije raško-prizrenske, Vilovski kao njegov sekretar i ovlašćeni za zastupanje Eparhije, Subotički kao vlasnik eparhijskog centra "Rade Neimar" i Šubarevićeva kao nadzorni organ od 2007. do kraja januara 2010. u Beogradu "prekoračenjem službenog položaja pribavili korist Subotičkom u iznosu od 1,5 miliona dinara".

Vilovski nije dostupan srpskim pravosudnim organima pošto je grčki Aeropag (Vrhovni sud) odbio zahtev Srbije za njegovo izručenje.