Zurof koji u Beogradu boravi u oragnizaciji udruženja "Srpski kod" i Odbora za Jasenovac Srpske pravoslavne crkve, naveo je da je "Beograd verovatno jedino mesto u jugoistočnoj Evropi u kome se cene višedecenijski napori Centra na pronalaženju nacističkih zločinaca".
"Poslednja šansa", rekao je Zurof, je nastavak operacije nedavno sprovedene u Nemačkoj uz moto "Kasno, ali ne i previše kasno", zahvaljujući kojoj je otkriveno da još ima 38 živih nacista, od kojih je 31 nastanjen u Nemačkoj, jedan u Hrvatskoj...
Kako je naveo Zurof, "Poslednja šansa" je verovatno poslednji veliki napor za izvođenje nacističkih zločinaca pred lice pravde, u okviru koje će biti ponuđena nagrada za informacije, što može pomoći da budu pronađeni zločinci u naredna tri meseca u Srbiji.
Dodao je da je u Nemačkoj za informacije o zločincima nuđeno 25.000 evra.
Prema njegovim rečima, dobro je to što u Nemačkoj više nije potrebno da se navedu konkretne žrtve da bi se neko procesuirao za nacističke zločine.
Zurof je upozorio na jačanje neofašizma u Evropskoj uniji, a posebno u zemljama novim članicama.
On je ukazao da u tim zemljama postoji tendecnija izmene činjenica o Holokaustu, Drugom svetskom ratu, kroz pokušaje da se izjednače žrtve nacizma i komunizma.
U Vilni, muzej genocida priča samo o zločinima komunizma, Muzej antifašizma u Talinu žrtve ratnih zločina poistovećuje sa žrtvama komunizma i totalitarnih režima, kazao je Zurof.
Prema njegovim rečima, postojao je pokušaj da se uporede nacije (Nemačka) koje su napravile najveću klanicu i one (sovjetske) koja je oslobodila ljude od te klanice.
Borba portiv onih koji poriču Holokaust i izvrću činjenice je dobijena, ali se to ne može reći i za pojedince, dodao je on.
Strahote, naveo je on, koje se dešavaju ili su se dešavale u Ruandi i Kambodži i drugim delovima sveta rezultat su toga što su mnogi odgovorni za zločine u Drugom svetskom ratu, pobegli od pravde.
Zurof je na skupu objasnio i načine kako je otkrio gde se nalaze, kako je na početku mislilo stotine, a ispalo je hiljade, nacističkih zločinaca, kako je postao lovac na naciste, kako su SAD počele da tragaju za nacistima.
Zurof obišao nekadašnji logor Staro Sajmište
Lovac na naciste i direktor centra "Simon Vizental" obišao je danas nekadašnji logor Staro Sajmište i odao poštu žrtvama genocida.
Stratište su, zajedno sa Zurofom, obišli i vikarni episkop Patrijarha Irineja Jovan, osnivač udruženja "Srpski kod" Mlađan Đorđević i viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju Milan Konjanin.
Zurof će, tokom boravka u Beogradu u organizaciji udruženja "Srpski kod", Odbora za Jasenovac Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske pravoslavne crkve i Instituta za evropske studije, razgovarati i s predstavnicima vlasti i kasnije danas održati javno predavanje na kojem će govoriti o lovu na zločince širom sveta.
Prema podacima Državne komisije za utvrđivanje ratnih zločina, u nacističkom koncentracionom logoru Staro Sajmište od 1941. do 1944. godine bilo je internirano oko 100.000 ljudi, žena, dece i staraca, od kojih je skoro 40 odsto ubijeno. Većina zatočenika bili su Srbi, Jevreji i Romi.
Istoričari se, međutim, ne slažu oko tačnog broja logoraša i ubijenih, i smatraju da je ta brojka preuveličana i da je u logoru bilo ukupno internirano oko 40.000 ljudi, od kojih je skoro polovina ubijena.
"Vi zadnji derbi računate kao poraz? Baš lepo": Obradović reagovao na pomen osam neuspeha protiv Zvezde u nizu
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Danska - Srbija, uživo: Poništena Dobrićeva trojka u poslednjoj sekundi!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!