To je danas izjavio predsednik privremenog veća koje upravlja glavnim gradom Siniša Mali.

On je na konferenciji za novinare u Beogradu kazao da glavni grad duguje 662 miliona evra za kredite i 46 miliona evra po osnovu neizmirenih obaveza prema školama, ustanovama kulture i zdravstvenim ustanovama, dok gradske firme duguju oko 260 miliona evra.

"Ta cifra nije konačna, na nju treba dodati dug zdravstvenih i kulturnih ustanova i škola, i mi u ovom trenutku radimo sa sekretarijatima da utvrdimo tačan iznos ovih dugova", rekao je Mali.

Osim toga, na ovaj dug treba dodati i dugove gradskih opština, čiji iznos bi privremeni organ trebalo da izračuna i saopšti do kraja godine, dodao je predsednik tog tela.

Projekcije budžeta za narednu godinu je da Beograd ima prihode od oko 62 milijarde dinara, kazao je Mali na konferenciji za novinare.

Privremeni organ uprave usvojio je na današnjoj sednici odluku o finansiranju Beograda u prva tri meseca sledeće godine, kao i odluke o višegodišnjem finansiranju za 2014, 2015. i 2016. godinu i o raspodeli sredstava između grada i opština.

Prema odluci o finansiranju glavnog grada, predviđeni prihodi u prva tri meseca naredne godine iznose 15,4 milijarde dinara, dok su ukupni zahtevi budžetskih korisnika, u trenutku kada je počela izrada budžeta, iznosili 23,7 milijardi.

"Dakle, imamo rupu u budžetu od oko osam milijardi dinara samo za prva tri meseca naredne godine. Mi smo se koncentrisali na smanjenje rashoda i subvencija javnim preduzećima, kao i na ukidanje nepotrebnih troškova, tako da smo uspeli tu rupu da nadomestimo", rekao je predsednik privremenog veća.

On je kazao da će rashodi u prva tri meseca 2014. biti jednaki prihodima i istakao da privremena vlast ne planira nikakvo dodatno zaduživanje Beograda.

Mali je kazao da se Beograd skoro svakog dana suočava sa blokadama računa od strane budžetskih korisnika, budući da nema novca da plati pojedine račune.

"Svaki drugi ili treći dan račun grada je blokiran i s tim moramo da se nosimo", kazao je on i dodao da je grad suočen sa problemima sa likvidnošću, s obzirom da od naredne godine neće naplaćivati naknadu za korišćenje građevinskog zemljišta, nego samo porez na imovinu.

Šef privremene uprave istakao je da će Beograd u 2014. morati da plati 61 milion evra na ime dospelih kredita, dok će u 2015. godini ta cifra iznositi 82, a 2016. godine 79 miliona evra.

"To su izuzetno visoke cifre, pogotovo imajući u vidu da u gradu Beogradu postoji trend opadajućih prihoda, i postavlja se pitanje načina na koji ćemo moći ovo da finansiramo u budućnosti", rekao je on.

Na pitanje da li su u planu finansiranja Beograda u naredna tri meseca obezbeđena sredstva za funkcionisanje Savetovališta za vantelesnu oplodnju, Mali je kazao da "misli da nisu", ali je za četvrtak najavio sastanak sa sekretarom za zdravstvo tim povodom.

Mali je ponovio da neće biti ugroženo funkcionisanje Beograda i da su obezbeđena sredstva za pomoć najugroženijim slojevima stanoviništva, plate i pokrivanje materijalnih troškova, ali da "nema novca nizašta drugo", zbog čega su odložene neke investicije.

Predsednik privremenog organa uprave naglasio je da će rekonstrukcija ulice Vojvode Stepe Stepanovića, Vojvođenske ulice i izgradnja sedam vrtića biti završeni na vreme.

Grad će ove godine uprkos finansijskim teškoćama organizovati svečani doček Nove godine, ali će ta manifestacije biti održana "na najskromniji mogući način", kazao je Mali i dodao da je veće uzelo u obzir da "veliki broj turista" tim povodom dolazi u Beograd.