Zahtev vladi upućen je sa današnje sednice Odbora, na kojoj je takođe dogovoreno da se pozovu Ministarstvo kulture, Ministarstvo finansija, lokalne samouprave i umetnička udruženja da odmah preduzmu korake u cilju razrešenja kolizije između Zakona o kulturi i Zakona o osiguranju.
Pored toga, Odbor je apelovao na Republiku, Pokrajinu i lokalne samouprave da na vreme izvršavaju preuzete obaveze, odnosno uplaćuju doprinose.
Na predlog predsednice Odbora Vesne Marjanović, status slobodnih umetnika u širem smislu biće predmet narednog "javnog slušanja", odmah posle praznika, na koje će biti pozvani svi nadležni i zainteresovani subjekti.
Marjanovićeva je rekla da je Ministarstvo kulture pozvano i na današnju sednicu i da je "revoltirana" što niko nije mogao da dođe. Napominjući da to nije prvi put, najavila je da će dopis o tome uputiti predsedniku Vlade.
Akutni problem izložili su predsednik Nacionalnog saveta za kulturu Dušan Paunković, kao i Dijana Sretenović i Dragoslav Krnajski iz Koordinacionog odbora umetničkih udruženja.
Prema Zakonu o kulturi, doprinose za penziju i zdravstvo plaćaju lokalne samouprave, ali se samostalni umetnici vode kao individualni poreski obveznici. Lokalne samouprave zbog svojih budžetskih problema kasne sa uplatama, kamate se gomilaju i sada su počele da stižu opomene pred izvršenje prinudne naplate.
Paunković je predložio otpis dugova, zbog specifičnog položaja samostalnih umetnika, dodajući da je sve to ionako budžetski novac.
Rada Kostić iz Poreske uprave izjavila je da je taj organ spreman da pomogne, ali da su mu "vezane ruke", jer mora da izvršava svoje zakonske obaveze i da jedino Vlada može da otpiše dug.
Problem je i to što kada lokalne samouprave uplate neku sumu, ona ide prvo za kamate, što znači da ostaje dug glavnice, na koju teče nova kamata.
Član Odbora Dejan Rančić zapitao je zašto niko ne pominje Grad Beograd čijom je krivicom, po njegovoj oceni, nastao problem. Naime, oko 90 posto svih samostalnih umetnika, njih 1.800 prijavljeno je u Beogradu.
Članica Odbora Gorica Mojović uzvratila je da Grad Beograd kasni jer njemu kasne uplate budžetskih sredstava. "Ovo je začaran krug. Beograd godišnje daje 100 do 120 miliona dinara za doprinose i to je najveća stavka u gradskom budžetu za kulturu, ali je problem kod punjenja budžeta", rekla je ona.
"Ove kamate bi trebalo da plate Ministarstvo finansija i sama Narodna skupština jer smo donosili takve zakone", dodala je ona.
Reditelj Srđan Dragojević izjavio je da je ovakav apsurd teško shvatiti i podsetio da je ovaj problem nedavno izneo kao poslaničko pitanje, a da su iz Ministarstva kulture rekli da nisu nadležni.
On je pomenuo ideju da 1.800 samostalaca napravi performans ispred Centralnog zatvora, pa ako ne umilostive vlasti, da odmah uđu unutra da odsluže dug.
"Ta grupa je motor umetničke proizvodnje u Srbiji. Cenim zaposlene u ustanovama kulture, ali moramo da pomognemo ovim ljudima, a moramo i da prestanemo da pravimo skandale koji potresaju našu kulturu i sprečavaju nas da idemo napred", naglasio je Dragojević.
Siniša Kovačević je ukazao da je "olako amnestiran Grad Beograd", ali da je suština da se ovo društvo opredeli da li su mu potrebni umetnici i stvaraoci koji su krem nacije.
"Problem je što onome ko ovde prevede Ovidija tržište ne dozvoljava da od toga živi. Zato je potrebna pomoć iz budžeta", rekao je on, zapitavši gde su bili zaposleni, na primer, jedan Ivo Andrić ili Meša Selimović, Vlada Veličković...
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Crvena zvezda se hitno oglasila saopštenjem: Trener Sferopulos je često i neopravdano na meti kritika!