• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kuda najbrže do mora automobilom

U subotu kreće prvi talas turista koji idu na odmor automobilima. Najbezbednije je preko Zlatibora, ali uz zastoje na granici.

Gradjani koji se ovog vikenda automobilom upute na Crnogorsko primorje preko Zlatibora, najverovatnije će naići na gužvu kod graničnog prelaza Gostun i moraće da čekaju oko sat vremena na prelazak. U Auto-moto savezu Srbije kažu da će tako biti samo ovog vikenda.

Drugi pravac, preko Republike Srpske, otežan je zbog radova od graničnog prelaza do Meljina u Crnoj Gori. Ukoliko idete u Grčku, Tursku ili Bugarsku, nećete imati problema do granice.

Uprkos gužvama koje će u subotu i nedelju biti na graničnom prelazu, preporučljivi pravac za vožnju automobilom do Crne Gore je ipak preko Zlatibora i graničnog prelaza Gostun, južno od Brodareva.

Preko Zlatibora

Trasa do Crne Gore preko Čačka, Užica, pa Bijelog Polja i Podgorice do Budve, nije bila preporučljiva do pre petnaestak dana, ali je sada najbezbednija.

"Do polovine juna, na tom delu su se odvijali radovi, ali su svi završeni i sada je to najpreporučljiviji pravac do Crnogorskog primorja. Probijen je tunel kod Ovčar Banje, rekonstruisan put od Borove glave do Kokinog Broda, a sredjene su i sve opasne krivine na toj trasi. Takodje, i u Crnoj Gori, na putu do mora, nema više radova. Medjutim, treba napomenuti da se kolovoz na delu od Budve do Petrovca zatvara svakog dana od 9 do 11 i od 21 do 23 sata", kaže za "Blic“ Aleksandar Mihailović, pomoćnik sekretara Auto-moto saveza Srbije.

Na ovom potezu do Crnogorskog primorja vozači imaju i veliki broj punktova Auto-moto saveza Srbije - „Pomoć na putu“.

"Naše ispostave nalaze se u Preljinama kod Čačka, Užicu, Novoj Varoši i Prijepolju, a za članove smo dostupni i sa teritorije Crne Gore, ukoliko im zatreba pomoć", objašnjava Mihailović.

Preko RS

Do Crnogorskog primorja ove godine nije preporučljivo ići preko Republike Srpske, na Višegrad pa potom u Meljine. Razlog su radovi.

"Od Višegrada dalje prema Herceg Novom gotovo da se ne može proći ceo dan. Zbog radova na delu od graničnog prelaza Vrbanja prema Meljinama za saobraćaj se zatvara put od 8 do 14 i od 17 do 21 sat. To je razlog da ove godine ne savetujemo taj pravac, iako je prošle godine bio jedan od najpreporučljivijih", kaže Mihailović.

Medjutim, ne očekuje se zadržavanje vozila na graničnom prelazu Vrbanja, a takodje može se i uštedeti na benzinu na ovoj trasi. U oba pravca „uštine“ se oko 100 kilometara.

Najbrže do Makedonije

Ukoliko se odluče da letuju u Grčkoj ili Turskoj, a da idu automobilom, gradjani Srbije će bez problema stići do granice u Tabanovcima. Ali, već tamo mogu da naidju na gužvu.

"Autoputem preko Niša do Leskovca nema gužve, bar za sada. Medjutim, dešava se, istina retko, da zastoj u Tabanovcima bude toliki da se na prelaz preko granice za Makedoniju mora čekati i do dva sata. Savetujemo svim vozačima da se nekoliko desetina kilometara pre granice obrate AMSS-u na 987 i pitaju da li je u tom trenutku bolje ići na tu granicu ili na prelaz Prohor Pčinjski", priča Mihailović.

Pomoć na putu na ovoj trasi nalazi se u Bubanj potoku, Malom Požarevcu, Mihajlovcu, Velikoj Plani, Pojatama, Nišu, Leskovcu, Vranju, Preševu i Dimitrovgradu.

Neophodna dokumenta

Nalepnica SRB je obavezna na svakom automobilu kojim se planira otići na more u bilo koju zemlju. U Automoto savezu Srbije kažu da vozači treba da na vozilima imaju upaljena non-stop svetla, da budu vezani sigurnosnim pojasem, imaju reflektujući prsluk i obavezno ovlašćenje u slučaju da voze tuđi automobil.

Vozači koji planiraju da putuju preko Srbije u Crnu Goru ne moraju da vade „zeleni karton“, dok im je za sve ostale zemlje potreban. Takođe, međunarodna dozvola je neophodna za sve zemlje osim Crne Gore, Hrvatske i Republike Srpske. Od ostalih dokumenata za put u Crnu Goru potrebna je lična karta, a za decu Izvod iz matične knjige rođenih i zdravstvena knjižica (za Crnu Goru). Za Grčku, Tursku, Bugarsku, kao i Republiku Srpsku, potreban je pasoš.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image