U nastavku iznošenja odbrane Miroslav Mišković je rekao da je ugrožena pretpostavka njegove nevinosti i da se njemu i njegovoj kompaniji onemogućava da normalno rade.
"Svi koji plate kauciju i dobiju pasoš, imaju pravo na normalna rad, a sa mnom to nije slučaj. Moja zgrada 'Delta hodlinga' se snima, snima se ko ulazi", rekao je Mišković.
On je kazao da ima problema s bankama i poslovnim partnerima.
Rekao je da u London nije putovao zbog sebe, već zbog posla i 8.000 zaposlenih u "Delta holdingu".
Mišković je od predsednika Srbije i svih pravosudnih instanci zatražio da zaštite pretpostavku njegove nevinosti.
Optuženi je ocenio da je deo optužbe u kojem se tereti kao odgovoran za zloupotrebe u svojoj firmi kao odgovorno lice "poptuno neosnovan i nečuven".
Mišković je rekao da je i tužilaštvo procenilo da je optužnica protiv njega tanka i da je zato dodat deo u kojem se tereti za utaju poreza od 2005. godine do 2010. godine.
"Preko optužnice za utaju poreza je neko hteo da meni i mom sinu Marku nanese ozbiljne probleme. Imamo mnogo problema da stranim partnerima objasnimo da nema nikakve utaje", rekao je Mišković, koji se u jednom trenutku izvinio sudu zbog emotivnog iznošenja odbrane.
Mišković je naveo da je njegova kompanija Delta u maju 2010. godine podvrgnuta kontroli poreskog inspektora i da je tada utvrđeno da nema nikakvih poreskih dugova.
Kao najveću uvredu za sebe naveo je tvrdnju iz optužnice da je svom sinu davao savete u vezi sa poslovanjem u putarskim preduzećima. "Za mene je najveća uvreda da mi neko kaže da sam savetovao svoje dete da se bavi kriminalom. To nije fer, ali ostaću dostojanstven", rekao je vlasnik Delte detaljno izlažući obranu za krivično delo poreska utaja.
Upitao je otkud odjednom krivična prijava protiv njega za navodnu utaju poreza.
Mišković je dodao da je tužilaštvo tu krivičnu prijavu podnelo, a da prethodno nije utvrđen bilo kakav poreski prekršaj.
Mišković je naveo da Delta u plaćanju poreza sarađuje sa američkom revizorskom kućom KPMG, koja je utvrdila da Delta nema zaostala poreska dugovanja.
"U prethodnih 10 godina Delta je državi platila milijardu i 800 miliona evra poreza", rekao je Mišković.
Dodao je da je prilikom prodaje Delta Maksija belgijskom Delezu državi Srbiji platio 25 miliona evra poreza na kapitalnu dobit, iako to nije morao, jer firma koja je vlasnik Maksija nije bila registrovana u Srbiji.
Mišković je više puta naveo da zbog postupka koji se vodi protiv njega ima velikih problema u vođenju svojih kompanija.
"U zapadnom svetu kompanija koja ne plaća porez ne treba ni da postoji", rekao je Mišković.
Dodao je da je "upao u vrtlog" iz kojeg ne zna kako da izađe.
"Vraćam se u Srbiju sa poslovnog puta u London, a u Srbiji haos zbog tog puta", rekao je Mišković.
Mišković je istakao i da mu je blokirana lična imovina u vrednosti od 45 miliona evra, a da ga optužnica tereti za štetu od 16 miliona evra.
Mišković je rekao da je osnovni motiv posla njegove kompanije "Delta holding" sa putarskim preduzećima bio da zaradi pare, kao i iz svakog drugog posla.
"Izgleda da tužilaštvu, a i u još nekim delovima pravosuđa još vlada komunističko razmišljanje da je zaraditi nešto loše", rekao je Mišković negirajući da je kreditiranjem putarskih preduzeća sa sinom Markom postao i njihov suvlasnik koji donosi odluke.
Govoreći o medijskoj hajci na njega, Mišković je napomenuo da u medijima nije vest da je napravio hotel od 40 miliona evra (Kraun plaza) što je najveća investicija u Srbiji u 2013. godini, već da je platio strane posmatrače 200.000 evra da prate njegovo suđenje.
Sudija Vladimir Vučinić sugerisao je danas Miroslavu Miškoviću da ubuduće što je moguće češće svoje poslovne partnere zove u Srbiju. "Povodom vašeg prava da putujete, hteo sa da kažem, da vidite, ako vaši poslovni partneri neće da dođu u Deltu na sastanak, vi možete da ih pozovete...Beograd i Srbija su lepi", rekao je Vučinić povodom Miškovićeve konstatacije da je pasoš njegovo osnovno sredstvo za rad, odnosno da on mora da putuje.
Ostalo je međutim nejasno da li je posmatrače zaista toliko platio, ili je samo komentarisao medijske natpise.
Objašnjavajući da nije prikrivao kredite, Mišković je pored ostalog naveo i da "Delta" pripada bankama, pa zaposlenima, i da ako od svega toga nešto ostane "onda dolazi'' on.
"Ja sam predsednik kompanije, jer mislim da to dobro vodim, a ne po vlasničkim odnosima. Ko se rukovodi vlasništvom njegova kompanija brzo propada", rekao je on.
Vlasnik Delte je objasnio da njegova kompanija nije velike profite ostvarila operativnim radom, već prodajom firmi u koje je uložila, prodavala u najpovoljnijem trenutku za nju - ja to znam, umem i osećam.
Na suđenje je došlo svih 11 optuženih, a prisustvuju i strani posmatrači.
Mišković je iznošenje odbrane počeo 15. novembra negirajući sve optužbe koje mu se stavljaju na teret i istakao da "brani čast svih privrednika i tržišnu privredu".
Optužnica tereti Miškovića i još deset optuženih, među kojima su nejgov sin Marko i vlasnik Nibens grupe Milo Đurašković, da su od 2005. do 2010. godine, nezakonitim izvlačenjem novca iz putarskih preduzeća i utajom poreza, oštetili putarska preduzeća za 16,95 milijardi dinara, a državni budžet za 472 miliona dinara.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!