• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Umalo da unište muzejsku parnu lokomotivu

Izvor Tanjug

Železnički muzej je brzom reakcijom uspeo da spase od sečenja za staro gvožđe jedinu sačuvanu muzejsku parnu lokomotivu za normalni kolosek, koja je trebalo da bude uništena u smederevskom Želvozu.

Reč je o parnjači serije JZ 16-018, koja predstavlja zaštićeno kulturno dobro i vlasništvo je srpskih železnica, a njeno uništenje bi predstavljalo krivično delo.

Muzejska lokomotiva se nalazila se u krugu remontne fabrike Želvoz, koja je i dala nalog da se započne sečenje da bi se prodala kao staro gvožđe, iako je reč o vlasništvu Železnica Srbije.

Smederevski ljubitelji železnice odmah su, kako je navedeno, javili Železničkom muzeju u Beogradu šta se dešava u Želvozu, a stručnjaci muzeja su odmah reagovali i uspešno sačuvali jedinstveno kulturno železničko dobro.

Muzejska parna lokomotiva serije JŽ 16-018 jedini je sačuvani primerak ove serije proizvedene 1938. godine u Prvoj jugoslovenskoj tvornici vagona, strojeva i mostova u Slavonskom Brodu.

Za Jugoslovenske državne železnice u ovoj fabrici proizvedene su 22 lokomotive te serije u periodu od 1938. do 1941. godine.

Inače, osim lokomotive serije JŽ 16-018 u krugu fabrike Želvoz, kao kulturna dobra u vlasništvu Železničkog muzeja, nalaze se još i parna lokomotiva serije 62-107 i salon kralja Petra Prvog Karađorđevića.

Prema rečima odgovornih u Želvozu, uništenje (kasacija) starih voznih i vučnih sredstava započela je zbog teške finansijske situacije u kojoj se fabrika nalazi i nedostatka materijala za rad.

Nakon izvinjenja što se greškom krenulo u kasaciju muzejske lokomotive, dogovoreno je da se isečeni delovi kompletiraju i zavare, oštećeni limovi zamene i lokomotiva kompletno očisti, rekonstruiše i prefarba.

Radovi pod nadzorom stručnjaka Železničkog muzeja trebalo bi da počnu 8. januara 2014.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Steva

Srpska posla,aljkavost do zla boga,inace su i zelvoz upropastili.

special image