• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kurs evra u vrtoglavom padu

Evro je danas ponovo pao na nivo iz sredine decembra 2004. godine. Kupovni kurs u ponedeljak je 78,4 dinara, koliko je bio u decembru prošle godine i decembru 2004. godine. To je ujedno nivo "crnog" kursa iz oktobra 2000. godine.

Evro je danas ponovo pao na nivo iz sredine decembra 2004. godine.

Kupovni kurs u ponedeljak je 78,4 dinara, koliko je bio u decembru prošle godine i decembru 2004. godine.

To je ujedno nivo "crnog" kursa iz oktobra 2000. godine.

Evro je najviše vredeo u maju prošle godine - 88 dinara.

Ekonomista Milan Kovačević ocenio je da je rast vrednosti dinara u odnosu na evro ovih dana "iznudjena mera" Narodne banke Srbije (NBS), koja time štiti privredu od "inflatornog budžeta" za ovu godinu.

Kovačević je agenciji Beta rekao da je na rast vrednosti dinara u odnosu na evro, koji se prema zvaničnom kursu NBS otkupljuje za 78,43 dinara, a prodaje za 78,9 dinara, posledica "manjeg ostavljanja deviza u deviznim rezervama" NBS u prvom kvartalu ove godine, u odnosu na isti period 2006. godine.

On je dodao da "priča da se NBS povukla sa deviznog tržišta ne drži", jer je ona još uvek "najvažniji igrač, čije kupovine i prodaje imaju uticaj na devizno tržište".

"Da je drugačije, kurs dinara kretao bi se u suprotnom pravcu, te NBS to prosto mora da radi, jer kad bi dinar, koji se sada u većoj meri nudi na tržištu nego što se traži, držala u deviznim rezervama, izazvala bi inflaciju", precizirao je ekonomista.

Kovačević smatra da "veštačkim dizanjem vrednosti dinara, NBS štiti privredu od inflacije, na šta je prinudjena zbog inflatorno kreiranog budžeta Srbije za ovu godinu".

Prema njegovim rečima, centralna banka i nema mnogo mehanizama da odbrani vrednost dinara, jer su devizne rezerve ionako previsoke, kao i kamatne stope.

Kovačević je ocenio da bi "možda bolja mera bila da je NBS odlučila da smanjuje (referentnu) kamatnu stopu", koja bi oborila i ostale kamatne stope na bankarskom tržištu.

Odlukom Monetarnog odbora NBS od 28. juna, referentna kamatna stopa ostala je na nepromenjenih 9,5 odsto, zbog kako je precizirano iz NBS, više junske ukupne i bazne inflacije u odnosu na ostale mesece ove godine.

Kovačević je zaključio da je postojeća situacija na deviznom tržištu "jednako nepovoljna i za izvoznike i za one koji srpsku robu prodaju na našem tržištu", jer je privreda u ovim uslovima kursa dinara još uvek dugoročno nekonkurentna, a privredni rast otežan.

"Za izvoz, koji ionako nije veliki, kako kažu, ovaj kurs dinara je nepovoljan, jer na primer, strano pivo u odnosu na domaće pivo jeftinije je na srpskom tržištu, jer ovde cene rastu brže nego u drugim zemljama", zaključio je ekonomista Milan Kovačević.

Vrednost evra u odnosu na dinar prvog dana prošle sedmice, prema zvaničnom kursu NBS, bila je 81,41 za kupovinu i 81,9 za prodaju evra.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image