Direktor Vodovoda Draga Simić rekao je Tanjugu da je sinoć oko 18 sati montirana oprema i da se počelo sa prečišćavanjem na cevovodu sirove vode, koji ide od akumulacije Vrutci do postrojenja na užičkim Terazijama.

"Prve rezultate o efektima tretiranja imaćemo posle 72 sata, a nakon toga šaljemo prve uzorke na ispitivanje u Institut za javno zdravlje 'Batut'. Naravno, sa Zavodom za javno zdravlje Užice imamo dnevnu komunikaciju i rade se svakodnevna, manja uzorkovanja", naglasio je Simić.

Tretiranje vode obavlja se hlor-dioksidom koji je efikasnije sredstvo od hlora, ali je i skupo da bi se koristila u redovnoj proceduri prečišćavanja.

Simić pojašnjava da će se voda tretirati na ovaj način sve dok ne stigne potvrda da je dobra i da može da se koristi za piće i spremanje hrane.

On kaže da se od algi mehanički mora očistiti jezero Vrutci, ali da čišćenje ne može obaviti sam užički vodovod, već da se moraju uključiti grad i republika.

Zabrana korišćenja vode za piće i spremanje hrane uvedena je u Užicu u četvrtak uveče zbog pojave algi u jezeru Vrutci.