Ono što se moglo naslutiti posle prednovogodišnje konferencije za novinare prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića o istragamau vezi sa pojedinim privatizacijama u Srbiji, izgleda da se ostvaruje.

Direktor policije Milorad Veljović rekao je Centru za istraživačko novinarstvo Srbije da je protiv predsednika Fudbalskog kluba Partizan Dragana Đurića podneta krivična prijava zbog sumnji da je vršio zloupotrebe tokom privatizacije Veterinarskog zavoda u Zemunu.

"Jeste, podneta je krivična prijava, a Tužilaštvo će na osnovu nje procenjivati koliko ima dokaza i koje će mere preduzeti", rekao je Veljović.

Dragan Đurić, koji je predsednik FK Partizan od 2008. godine, često je bio pominjan u medijima kao glavni osumnjičeni u vezi sa privatizacijom Veterinarskog zavoda. U mnogim medijima se više puta najavljivalo njegovo hapšenje, ali se do danas ništa nije dogodilo tim povodom.

Dragan Đurić je kroz firmu Zekstra Grupa – Zekstra postao većinski vlasnik Veterinarskog zavoda Zemun februara 2005. Kupio je Zavod za oko devet miliona evra, a mediji tvrde da neisplaćeni porez Zekstre iznosi više od 3,3 miliona evra.

Prvu sumnju u legalnost ove kupovine izrazio je Savet za borbu protiv korupcije - neposredno nakon Đurićeve pobede na tenderu, kada je svrstao ovu kupovinu u najkarakterističnije slučajeve kršenja zakona u postupku privatizacije.

S obzirom na to da se Zekstra bavi proizvodnjom tekstila, ova firma nije ispunjavala uslove za privatizaciju Veterinarskog zavoda. Kupovinu preduzeća pomogao je Milan Pešut, vlasnik Bankoma iz Zemuna - firme koja se bavi traženom delatnošću. Pešut je sa Đurićem ušao u partnerski odnos kako bi Zekstra formalno zadovoljila postavljene uslove i postala većinski vlasnik Zavoda.

Učešćem u kupovini Bankom je dao legitimitet Zekstri i osigurao joj pobedu na tenderu, a Pešut je bez ijednog uloženog dinara dobio oko jedan odsto vlasništva nad preduzećem koje je kupljeno za više od devet miliona evra.

U izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije piše da je Agencija za privatizaciju na javnom tenderu diskriminisala drugog ponuđača – konzorcijum zaposlenih u Zavodu – i njihovu ponudu. Prema oceni Saveta, Đurićev konzorcijum nije formiran na vreme, a navodno je izvršen i pritisak na članove Tenderske komisije kada je donosila odluku o kupcu.

Nakon prodaje, konzorcijum zaposlenih u Zavodu podneo je prigovor Ministarstvu za privredu i privatizaciju, a potom i tužbu Vrhovnom sudu Srbije, čime je počela dvogodišnja borba za ovo preduzeće.

Veterinarski zavod Zemun nalazi se na listi 24 spornih privatizacija.