"'Srbijavode' su naložile 8.novembra 2010. užičkom 'Vodovodu' da na njih prenese korišćenje i upravljanje brane Vrutci, što je i učinjeno odlukom donetom 15.novembra te godine", rekao je Marković na konferenciji za novinare.
On je istakao da je brana izgrađena 1984.godine i da nikad nije izvršen tehnički prijem.
"Tehničkog prijema nije bilo jer nisu završeni radovi na izgradnji brane i to brane sa pritokama koje zaustavljaju otpadne materije, bočni taložnici, pristupni putevi, obilazni put oko jezera dužine 13 kilometara, ograda A bez tehničkog prijema nije moguće izdati upotrebnu, ni vodnu dozvolu", naveo je Marković.
Prema njegovim rečima, od 2008. do 2012. godine lokalna i republička vlast uložile su više od 65 miliona dinara u sanaciju brane, pristupne puteve, fabriku vode na Cerovića brdu i u više akcija čišćenja akumulacije i priobalja.
"Ni pre 2008. ni posle 2012. godine niko nije uložio ni dinara u akumulaciju", tvrdi Marković.
On je podsetio da akumulacija Vrutci pripada prvoj kategoriji vodotokova po Zakonu o vodama i od 1984.godine do danas je u vlasništvu Republike Srbije, odnosno Srbijavoda i Direkcije za vode.
Prema njegovim rečima, Vodovod Užice od 1984.godine do danas taksu za korišćenje vode i otpadne vode plaća Srbijavodama.
Marković, koji je bio gradonačelnik Užica od 2008. do 2012.godine, objasnio je da je izgradnja minihidroelektrane na brani Vrutci, u vlasništvu "DV Tehnolodžies iz Beograda, počela 2003.godine a završena u aprili 2008.godine, u vreme kada on nije bio na čelu gradu.
"Republička direkcija za vode 2005. godine izdala je rešenje o izdavanju vodoprivredne saglasnosti, 2008. godine vodnu dozvolu, a opština Užice 2010. na osnovu svih prikupljenih dozvola republičkih institucija izdaje upotrebnu dozvolu za minihidroelektranu na brani Vrutci", objasnio je Marković.
On je istakao da nije učestvovao u davanju mišljenja i saglasnosti za ovaj posao.
Kao posebno značajno pitanje Marković je istakao činjenicu da Agencija za zaštitu životne sredine nije tokom 2013.godine izvršila ni jedno merenje kvaliteta vode sa jezera Vrutci i postavio pitanje zbog čega je izveštaj od 2012. godine, u kome se navodi prisustvo žive i kadmijum u vodi sa jezera Vrutci, obelodanjen tek krajem decembra 2013.godine.
Marković smatra da je aktuelna gradska vlast na čelu sa Srpskom naprednom strankom pokazala nesposobnost i nestručnost da se nosi sa problemom ekološke katastrofe koja je zadesila Užice.
"Pozivam ih na odgovornost za sve što nisu u radili, a već godinu i po dana su odgovorni za sve što se dešava u gradu. Umesto da su odmah alarmirali premijera i Vladu Srbije, imali smo zakasnelu reakciju tek posle 10 dana", rekao je Marković.
Bivši gradonačelnik Užica pozvao je sve nadležne organe da sprovedu detaljnu istragu o situaciji sa vodom kako bi Užičani čuli istinu o svemu, a krivci odgovarali.
Ajzea Kenan je heroj, a Zvezda je tim za plejof: Pobeda crveno-belih, zvuk sirene doneo trijumf!
Biće proglašen Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Vlada sutra donosi odluku
"Partizan ima tim za fajnal-for Evrolige": Braun za MONDO o Željkovom izazovu i najvećoj želji u karijeri
Zvezda pokorila Španiju, sad neće mrdati iz Beograda: Mesec dana neće morati dalje od "Pionira"!
"U redu ako ne razumete košarku, vaše pitanje me vređa!": Greška na konferenciji Sferopulosa napravila haos!