• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpski mediji sadržinom tekstova diskriminišu Rome

Izvor Beta

Pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti Kosana Beker rekla je danas da najviše pritužbi u toku godine stigne zbog slučajeva koji se odnose na diskriminaciju Roma, koja je između ostalog zastupljena i u medijima.

"Problem više nije toliko u terminima koji se primenjuju u medijima već je mnogo veći problem u sadržini samih tekstova", kazala je Beker u Beogradu na forumu "Medijsko izveštavanje o Romima i Romkinjama".

Ona je rekla da Poverenik za zaštitu ravnopravnosti može da reaguje ako je prilikom izveštavanja od strane medija povređen zakon o zabrani diskriminacije.

Novinarka Tamara Skroza kazala je da se etički kodeks novinara ne poštuje u praksi i dodala da najveći problem u medijskom izveštavanju predstavlja generalizacija.

"Etnička pripadnost počinioca krivičnog dela može da se navede u medijima samo ako je ta etnička pripadnost direktno vezana za zločin koji je počinjen, a u svim ostalim slučajevima to je zabranjeno", kazala je Skroza.

Ona je dodala da se u srpskim medijima često navodi etnička pripadnost počinioca krivičnih dela, što direktno dovodi do diskriminacije i generalizacije manjinskih grupa.

"Nikada nećete pročitati naslov gde je navedeno da je Srbin počinio krivično delo, a sa druge strane imamo naslove u kojima se često kaže da je neki pripadnik romske populacije optužen za neko krivično delo", kazala je Skroza.

Ona je dodala da veliki problem predstavljaju i komentari čitalaca na internet sajtovima ispod novinskih tekstova.

"U Srbiji jako malo medija ima osobu koja se bavi kontrolom komentara čitalaca, koji su često rasistički", kazala je Skroza.

Prema njenim rečima, pored negativnih stereotipa koji se pojavljuju u medijima često se pojavljuju i pozitivni, ali i oni mogu da budu kontraproduktivni.

"Naslovi u kojima se kaže da je romski dečak najbolji u razredu ili bilo koji naslovi tog tipa vezani za osetljive grupe koji govore o uspehu u ovom slučaju romskog dečaka kao o nekom čudu, dovode do diskriminacije", kazala je Skroza.

Tagovi

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vesna

O ČEMU MI TO PRIČAMO UOPŠTE? NJIHOVO PONAŠANJE, NAČIN NA KOJI ŽIVE, SVE ŠTO RADE I KAKO RADE ODREĐUJE I NJIHOV STATUS U SRBIJI. SKORO SVAKOG DANA MI ZVONE NA VRATA I POKUŠAVAJU RAZNIM PREVARAMA DA MI IZVUKU NOVAC I UĐU U STAN, NA ULICI ME PRESREĆU S RAZNIM PRIČAMA I TRAŽE NE SAMO NOVAC VEĆ I NAKIT AKO I IMAM NEŠTO OD ZLATA, KAO DA SAM NARODNA BANKA ILI SOCIJALNA USTANOVA. S KOJIM PRAVOM, PITAM VAS, MOŽE DA ME UZNEMIRAVA BILO KOJA ROMKINJA PREVARANT I GATARA?

Џукеле це ме докусурити

Срам је било! Износи неистине. Зашто не наведе неки пример? Не знам да ли је тако свуда у Србији, али у Шапцу сваки члан њихове породице добија социјалну помоц или помоц за незапослене. Не плацају струју. Имају све привилегије. Ко се упише у школу добија 30000дин. сваког месеца, а ако неко заврши школу обезбеде му посао. И поред свега тога покрадоше све поклопце са шахтова по улицама. А због овог задњег што сам навео и ви вероватно нецете објавити овај коментар.

Dudule

Zivim na zvezdari u zajednickom dvoristu romska porodica je dobila sobu od socijalnog koju su kasnije dobili u vlasnistvo oko 15 god su izdavali romima koji preprodaju na pijči njih 10 je zivelo u sobi od 16 kvadrata letos se pojavio rom cija je majka od socijalnog dobila tu sobu krenuo sa renoviranjem podigao na sprat i pritom ostalim stanarima onemogucio ulazak na zajednicki tavan na kome se nalaze telefonške kutije tako da uslucaju kvara ptt nemoze da otkloni kvar u opstini su nam rekli on je rom manjina puštite ga

special image