Glavnu nagradu, za doprinos NIS Srbiji, danas je u Beogradu uručio šef delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport i čestitao i ostalim dobitnicima zbog napornog rada.

Nagrade su kompanijama uručene na svečanosti na kojoj je generalni direktor NIS, Kiril Kravčenko, rekao da je njegovo preduzeće do sada u filantropske svrhe uložilo više od pet milijardi dinara.

"Naša kompanija ima srpsko poreklo, nosi srpsko ime, ali ima evropsku budućnost", kazao je Kravčenko.

NIS je za nagradu kandidovalo Udruženje za lokalni razvoj iz Kamenice za finansijsku podršku lokalnim zajednicama u kojima NIS posluje kroz program društveno odgovornog poslovanja. Kroz taj program pod nazivom "Saradnja radi razvoja" NIS je 2103. godine podržao 145 projekata.

NIS je nagradu dobio i za program podrške nauci i obrazovanju "Energija znanja", kao i za akciju korporativne filantropije u kojoj su zaposleni i kompanija zajedno za porodilišta širom Srbije kupili 23 aparata za "kardiotokografiju" (CTG) što je dijagnostički metod za praćenje stanja fetusa i toka porođaja.

Nagradu za doprinos lokalnoj zajednici dobila je banka "Eurobank Beograd" za doprinos akciji "Veliko srce" za obnovu dečijih igrališta u državnim vrtićima.

Medijska kuća "E-kapija" dobila je nagradu za medijski doprinos jer je kroz rubriku "Filantropi" isticali društveno odgovorna preduzeća i njihove humanitarne akcije.

Banka Inteza dobila je nagradu za volontiranje zbog akcije "Zapakuj poklon - izmami osmeh" - u osam osnovnih škola i jednom vrtiću u Srbiji.

Požarevacko preduzeće "Bambi" je za akciju "Juhu! igrališta" – za poboljšanje uslova na igralištima, dobila nagradu za najinovativniji projekat.

Kompanija Delta holding dobitnik je nagrade za doprinos socijalnom uključivanju, dok je nagradu za dugoročno partnerstvo dobio Telekom Srbija.

Direktor Slobodne zone iz Pirota koja je dobila nagradu za mala i srednja preduzeća, Dragan Kostić pozvao je privrednike da se pridruže humanitarnim aktivnostima jer "više može da se doprinese boljem društvu".

Šef delegacije Evropske unije Devenport ukazao je na važnost doprinosu opštem dobru, bavljenje etičkim pitanjima i ljudskim pravima.

"Hvala vam što uprkos izazovima, nastavljate da širite svest o korporativnom angažovanju u Srbiji. Korporativna društvena odgovornost važan je faktor za jačanje konkurentnosti i održivosti ekonomije", kazao je Devenport.

Istakao je da tri zemlje Evropske unije - Švedska, Danska i Finska, zauzimaju prva tri mesta među 20 vodećih zemalja sveta po razvoju prakse društvene odgovornosti preduzeća.

Nagrade "Virtus" za korporativnu filantropiju dodeljuju se sedam godina, u osam kategorija.

Za ovogodišnje nagrade su bila prijavljena 34 kandidata, najviše za doprinos lokalnoj zajednici.

Ove godine konkurs za nagradu sprovela je Fondacija Trag, uz finansijsku podršku Evropske unije, Tima Vlade Srbije za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, i Balkanskog fonda za demokratiju.