Uzorci su analizirani u referentnoj laboratoriji beogradskog Instituta za medicinu rada, čiji direktor Aleksandar Milovanović je predajući nalaze stanovnicima Zajače rekao da je u decembru ukupno uzorkovano 29 dece i 41 odrasla osoba.

Od 27 dece koji su se prethodno testirali 7. jula 2013. godine, kod devetoro su zabeležene niže vrednosti, kod dvanaestoro iste, a kod šestoro dece više vrednosti olova u krvi u odnosu na prethodnu analizu.

Kod odraslih 13 ima vrednosti više od 20 mikrograma olova po decilitru krvi, a 28 imaju vrednosti ispod 20 mikrograma, naveo je Milovanović.

Državni sekretar u Ministarstvu omladine i sporta Nenad Borovčanin rekao je da se samo zajedničkim radom nadležnih republičkih ministarstava i institucija, kao i lokalne samouprave može rešiti problem zagađenja u Zajači.

"Zdravlje ljudi, posebno dece, nešto je što je apsolutno najvažnije i čemu moramo da budemo posvećeni svakog časa i trena", poručio je Borovčanin, koji je na čelu tima koji koordinira poslove vezane za utvrđivanje problema zagađenja u Zajači.

Za trajno rešenje uzroka zagađenja, čišćenje zemljišta i deponije topionice u Zajači, Ministarstvo energetike i zaštite životne sredine izdvojilo je 285 miliona dinara, a radovi počinju u martu i trajaće devet meseci.

Područje Zajače i susednih mesta zagađeno je olovom i drugim teškim metalima iz topionice Zajača, zbog čega je narušeno zdravlje ljudi tog kraja.

U Zajači su danas boravili i direktor Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Dragan Ilić, savetnik u Ministarstvu zdravlja Ljiljana Jovanović, zamenik zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost Gordana Stevanović i direktor Doma zdravlja u Loznici Zoran Nikolić.